Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki przestawia poniżej stanowisko Ministerstwa Zdrowia dot. realizacji przepisu art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 Nr 164, poz 1027 z późn. zm.) w zakresie posiadania obowiązku skierowania w odniesieniu do dermatologa i braku takiego obowiązku w przypadku wenerologa:
Zgodnie z art. 57 ust 1 w/w ustawy, ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Wskazany przepis statuuje zasadę, zgodnie, z którą świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielane są na podstawie skierowania. Wyjątki w tym zakresie określa przepis art. 57 ust. 2 ustawy, który ustanawia katalog świadczeń, na które nie jest wymagane skierowanie. Zgodnie z art. 57 ust. 2 pkt 4w/w ustawy, skierowania nie jest wymagane do świadczeń wenerologa. Natomiast wskazany katalog wyjątków w zakresie korzystania ze świadczeń AOS nie zawiera świadczeń dermatologa. Model korzystania ze świadczeń uzależniony jest zatem od rodzaju/przedmiotu świadczeń, a nie podmiotu (specjalności lekarza udzielającego tych świadczeń). Jednocześnie mając na uwadze, iż Fundusz zawiera umowy na realizację świadczeń w zakresie dermatologii i wenerologii, ponieważ istnieje jedna specjalizacja, a tym samym świadczeń z zakresu dermatologii i wenerologii udziela ten sam lekarz, przyjąć należy, iż w sytuacji, gdy podczas korzystania przez pacjenta z porady wenerologa, okaże się, że wymaga on jednak porady dermatologicznej, informacja ta powinna znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej, co stanowić będzie uzasadnienie do udzielenia tej porady bez skierowania. Uznać należy, iż kluczowym do kwalifikacji rodzaju świadczenia, (i jego przedmiotowej identyfikacji) jest wywiad z pacjentem lub wyniki badań przeprowadzonych w celu weryfikacji schorzenia.
Należy zaznaczyć, iż odesłanie we wskazanym przypadku pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w celu uzyskania skierowania do dermatologa, w sytuacji, gdy w ramach tej wizyty zostało zdiagnozowane schorzenie dermatologiczne, uznać należy za dysfunkcjonalne i bezcelowe”.
Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 3 kwietnia 2015 r.