Archiwum Informacji dla wszystkich Świadczeniodawców

INFORMACJE ARCHIWALNE NIEOBOWIĄZUJĄCE

Najważniejsze wyjaśnienia, dotyczące wszystkich świadczeniodawców:

 • Archiwum wiadomości dla świadczeniodawców z lat 2003-2008 r.

 

Wszystkie wiadomości, chronologicznie - najnowsze u góry:

Zgłoszenia pracowników sektora ochrony zdrowia na szczepienia przeciw COVID-19. Skorzystaj z formularza on-line

Trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw COVID-19. Do 28 grudnia 2020 r. szpitale węzłowe zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem formularza online.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek.

SPRAWDŹ: Aktualna lista szpitali węzłowych

Kto należy do priorytetowej grupy?

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Są wśród nich:

 • pracownicy szpitali węzłowych
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarnoepidemiologicznych
 • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki
 • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne!
Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Jestem pracownikiem sektora służby zdrowia – jak się zgłosić?
Większość obowiązków związanych ze szczepieniem wykona Twój pracodawca. Jak wygląda ten proces krok po kroku?

 1. Zgłoś się do pracodawcy.

 2. Wypełnij oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

 3. Twój pracodawca wybierze szpital węzłowy i przekaże zbiorcze zestawienie chętnych do wybranego szpitala [https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/]

 4. Szpital węzłowy ustali grafik szczepień i zaprosi Cię, a także innych pracowników z Twojej instytucji.

 5. Stawiasz się na szczepienie, przechodzisz kwalifikację, podpisujesz zgodę na szczepienie (e-skierowanie jest tylko elektroniczne w systemie P1).

 6. Szczepisz się.

 7. Umawiasz się na podanie drugiej dawki w tym samym szpitalu węzłowym.

PRZECZYTAJ: Dłuższy termin na zgłoszenie personelu do szczepienia przeciw COVID-19

Jak zgłosić pracowników do szczepienia?
Jeśli jesteś pracodawcą, to na Tobie spoczywa obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do szczepienia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wypełnij formularz online, dostępny na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/

Wypełnij formularz

Po wypełnieniu formularza, dane Twoich pracowników trafią bezpośrednio do wskazanego szpitala węzłowego. W następnym etapie szpital węzłowy umówi indywidualne terminy szczepień.

Formularz składa się z trzech etapów, w których musisz:

 • wskazać dane zgłaszającego podmiotu
 • wybrać szpital węzłowy
 • przekazać dane pracowników (konieczne: PESEL itd.)

Uwaga!

Pracodawco, jeżeli już wcześniej przekazałeś listę bezpośrednio do szpitala węzłowego, nie musisz ponownie jej wysyłać. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.

Gov.pl/szczepimysie – pierwsze źródło informacji o szczepieniach

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczamy na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie Znajdziesz tutaj najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

WEJDŹ NA STRONĘ: gov.pl/szczepimysie

Uruchomiliśmy również specjalną bezpłatną i całodobową infolinię. Jest przeznaczona dla obywateli, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19. Uzyskanie informacji o tematach związanych ze szczepieniami przeciw COVID-19 możliwie jest w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Infolinia: 989
Dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989

Źródło: Centrala NFZ

data piblikaci: 22 grudnia 2020 r;; aktualizacja godz. 14:35

Dłuższy termin na zgłoszenie personelu do szczepienia przeciw COVID-19

Do 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych, szpitalach niewęzłowych, uzdrowiskach oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych. W tych ostatnich do szczepienia mogą zgłaszać się też pacjenci.

Szpitale węzłowe to placówki medyczne wytypowane do zorganizowania i przeprowadzenia szczepień w tzw. etapie „0”, czyli jeszcze przed szczepieniem populacyjnym.

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin zapisywania się pracowników medycznych i niemedycznych szpitali węzłowych oraz innych jednostek, w tym między innymi aptek, na szczepienie przeciw COVID-19.

Do 28 grudnia szpitale węzłowe mają czas na zebranie list chętnych na szczepienie. Osoby te muszą być zatrudnione w placówkach wytypowanych do szczepienia w etapie „0” oraz muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

ZOBACZ: Aktualny wykaz (stan na 18.12.2020 r.) szpitali węzłowych

W tzw. etapie „0” uprawnieni do szczepienia w szpitalach węzłowych są (stan na 18.12.2020 r.):

 • pracownicy szpitala węzłowego,
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
 • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
 • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
 • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów,
 • personel niemedyczny, czyli administracyjny, pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych placówek.

Do 28 grudnia trwa także zbieranie list personelu i pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych, którzy chcą skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. Do tego terminu na szczepienie mogą zgłaszać się również pracownicy uzdrowisk i szpitali niewęzłowych (np. onkologicznych). Dotyczy to również personelu niemedycznego.

Szczepienie w ZOL-ach, uzdrowiskach i szpitalach niewęzłowych będzie zorganizowane na miejscu, w tych placówkach.

Źródło: Centrala NFZ

data piblikaci: 18 grudnia 2020 r;

Publikujemy pakiet wytycznych dotyczących szczepień przeciw COVID-19 dla szpitali węzłowych, szpitali niewęzłowych, zakładów opiekuńczo-leczniczych i uzdrowisk

Pakiet zawiera:

 • wytyczne dla szpitali węzłowych
 • wytyczne dla szpitali niewęzłowych, zakładów opiekuńczo-leczniczych i uzdrowisk
 • załączniki 1-4
 • infografikę na temat szczepień przeciw COVID-19;
 • prezentację na temat szczepień dla sektora ochrony zdrowia.

Materiały do pobrania - archiwum ZIP

Źródło: Centrala NFZ

data piblikaci: 18 grudnia 2020 r; aktualizacja komunikatu: 18 grudnia 2020 r. godz. 15:55.

Dyrektor Pomorskiego OW NFZ zaprasza podmioty wykonujące działalność leczniczą do udziału w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

Publikujemy do pobrania:

Podpisała: Monika Kasprzyk, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 18 grudnia 2020 r.

Zakończyła się formalna ocena zgłoszeń w naborze do Narodowego Programu Szczepień

Ponad 92 procent Polaków ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego domu. Narodowy Fundusz Zdrowa szczegółowo sprawdził wszystkie wnioski złożone do Narodowego Programu Szczepień.

W piątek (11 grudnia) NFZ zakończył, trwający od 4 grudnia, nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Placówki, które chciały dołączyć do programu, składały elektroniczne formularze. Następnie każdy był sprawdzany w oddziałach NFZ. Najwięcej wniosków złożyły placówki POZ.

Szczepienia blisko domu

Z oceny wniosków złożonych w naborze wynika, że już w 80% gmin w Polsce będą działały punkty szczepień.
Dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, ma ponad 92 procent dorosłych Polaków.

Jeszcze w grudniu placówki potwierdzą gotowość do szczepień

Placówki, które pozytywnie przeszły kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i dołączą do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale Wojewodów.
Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe – organizacyjnie i kadrowo – do wykonania szczepień. Z tego powodu ostateczna lista miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia, może się jeszcze zmienić.

Dodatkowe nabory w regionach

Oddziały Wojewódzkie Funduszu w piątek, 18 grudnia, rozpoczną dodatkowe, lokalne nabory do Narodowego Programu Szczepień. Nabory będą prowadzone w konkretnych gminach, w których jeszcze nie ma punktu szczepień.
Oddziały NFZ przyjmują formularze zgłoszeniowe do 22 grudnia, do północy. Ocena złożonych wniosków potrwa do 24 grudnia.

Konsultacje dla placówek medycznych w oddziałach NFZ

Specjalnie dla placówek medycznych, które chcą zgłosić się do drugiej tury naborów do Narodowego Funduszu Zdrowia, w oddziałach NFZ uruchomimy konsultacje telefoniczne i na miejscu, w salach obsługi klienta.
Nasi konsultanci będą dyżurować:

 • piątek (18 grudnia): w godzinach 8:00 – 18:00
 • sobota (19 grudnia): w godzinach 8:00 – 15:00
 • poniedziałek (21 grudnia): w godzinach 8:00 – 18:00
 • wtorek (22 grudnia): w godzinach 8:00 – 18:00.

Masz pytania? Zadzwoń na infolinię

Jeśli masz pytania dotyczące szczepień przeciw COVID-19 zadzwoń na specjalną infolinię.
Do dyspozycji jest bezpłatny numer 989.
Infolinia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Sprawdź szczegóły dotyczące infolinii

Szczepienie w programie jest bezpłatne. Obejmie każdego chętnego, w tym ozdrowieńców. Placówki biorące udział w programie otrzymają wynagrodzenie za każde wykonane szczepienie. Koszty pokryje NFZ z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

źródło informacji Centrala NFZ

data publikacji: 17 grudnia 2020 r.

  Szczepienia personelu medycznego i niemedycznego przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych.

Ważne daty

Do 28 grudnia szpitale węzłowe zbierają zgłoszenia personelu medycznego i niemedycznego (także własnych pracowników), który chce się zaszczepić przeciw COVID-19.

Wykaz szpitali węzłowych

Lista szpitali węzłowych, wraz z danymi kontaktowymi, jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia.

SPRAWDŹ: Wykaz szpitali węzłowych

Jak zgłosić się na szczepienie w szpitalu węzłowym?
Szczegółowe informacje na temat ścieżki postępowania dla pracowników personelu medycznego i niemedycznego, którzy chcą zaszczepić się przeciw COVID-19, znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia.

SPRAWDŹ: Zasady szczepień w szpitalach węzłowych

źródło informacji Centrala NFZ

data publikacji: 17 grudnia 2020 r.

Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

989 to numer bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Dzisiaj, w samo południe, infolinia oficjalnie rozpoczyna swoje działanie.

Dzwoniąc na infolinię, otrzymasz najbardziej aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. W drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie.

Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, będzie odpowiadało na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek, między innymi: 

 • kto i kiedy może się zaszczepić?
 • w jaki sposób i gdzie będzie można zapisać się na szczepienie?
 • czy można zaszczepić się po przebyciu Covid-19?
 • jak przygotować się do szczepienia?
 • czy szczepionka jest refundowana?

Informacja będzie udzielana w czterech językach:

 • polskim
 • angielskim
 • rosyjskim
 • ukraińskim.

Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne, a z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Numer dla osób dzwoniących z Polski: 989

Dla osób telefonujących z zagranicy, oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989

Dla zainteresowanych, w dni robocze od godziny 8.00 do 16.00, dostępny będzie również wideoczat na stronie gov.pl/szczepimysie. Pytania można również przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl.

źródło informacji Centrala NFZ

data publikacji: 16 grudnia 2020 r.

Znana jest lista szpitali, w których szczepiony będzie personel placówek medycznych

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.
Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe (w każdym województwie), należące m.in. do sieci szpitali PSZ.
WAŻNE: Część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu. Te szpitale nie są ujęte, jako szpitale węzłowe.
W szpitalach węzłowych zostanie zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek.
Do 28 grudnia br. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

Zobacz wykaz szpitali węzłowych.

źródło informacji Centrala NFZ

data publikacji: 14 grudnia 2020 r.

Zmiany w ogłoszeniu o naborze do Narodowego Programu Szczepień

Po konsultacjach z placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej wprowadzamy zmiany w ogłoszeniu o naborze do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Doprecyzowujemy wymagania organizacyjne naboru.

 1. Wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek POZ.
 2. Także wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący nie będzie wymagane dla placówek POZ.

Zmiany w ogłoszeniu zostały wypracowane ze środowiskiem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, podczas konsultacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 Korekta ma w jeszcze większym stopniu zachęcić placówki POZ do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień.

Pozostałe warunki i zasady naboru pozostają bez zmian. Formularze zgłoszeniowe do programu przyjmujemy do piątku, 11 grudnia.

Zapoznaj się z aktualnym ogłoszeniem naboru do Narodowego Programu Szczepień

WAŻNE! Jeśli złożyłeś formularz i chcesz go skorygować, ze względu na zmianę ogłoszenia, WYPEŁNIJ I ZŁÓŻ FORMULARZ PONOWNIE.

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naboru

źródło informacji Centrala NFZ

data publikacji: 10 grudnia 2020 r.

  Przedłużone konsultacje dla podmiotów medycznych zainteresowanych wzięciem udziału w Narodowym Programie Szczepień

W związku z licznymi pytaniami od placówek medycznych zainteresowanych udziałem w Narodowym Programie Szczepień przeciwko wirusowi SARS-Cov-2, Narodowy Fundusz Zdrowia wydłuża termin konsultacji w ramach Dni Otwartych w oddziałach wojewódzkich.

Konsultacje zostają przedłużone do 11 grudnia 2020 r. Na wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w Narodowym Programie Szczepień konsultanci Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oczekiwać będą w Sali Obsługi Klienta przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku:

 • w czwartek 10 grudnia w godzinach 8:00 – 16:00.
 • w piątek 11 grudnia (ostatni dzień konsultacji) w godzinach 8:00 – 18:00.

Nasi specjaliści:

 • przybliżą zasady przystąpienia do Narodowego Programu Szczepień,
 • wyjaśnią, jakie warunki należy spełnić, aby realizować szczepienia,
 • przedstawią szczegóły finansowania programu.

WAŻNE! Konsultacje odbędą się z zachowaniem środków ostrożności i zasad reżimu sanitarnego.

Pomorski Oddział Wojewódzki przypomina, że dla wszystkich zainteresowanych w dalszym ciągu dostępna będzie specjalna linia telefoniczna 58 75 12 735.

SPRAWDŹ: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2

źródło informacji Centrala NFZ

data publikacji: 9 grudnia 2020 r.

NFZ rozpoczyna nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-Cov-2

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu. Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej.

Placówki, które mogą zgłosić się do programu, muszą spełnić kilka podstawowych warunków. Wśród nich m.in.:

 • prowadzić działalność w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie) lub na miejscu u pacjenta,
 • dysponować kadrą i warunkami lokalowymi pozwalającymi na przeprowadzenie szczepień,
 • zadeklarować lub posiadać podłączenie do elektronicznej platformy P1, prowadzonej przez Centrum eZdrowia, dzięki której możliwa będzie np. rejestracja osób do zaszczepienia.

Ogłoszenie o naborze - plik PDF - aktualizacja 10 grudnia 2020 r.

Ogłoszenie o naborze - plik PDF - dokument z 4 grudnia 2020 r.

Pełna treść aktualizowanego komunikatu na stronie Centrali NFZ - aktualizacja 10 grudnia 2020 r.

źródło: Centrala NFZ

data publikacji: 4 grudnia 2020 r.; aktualizacja: 10 grudnia 2020 r.

Zasady zlecania testów na koronawirusa

Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafią dziś do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce. 

Sześć schematów, które, publikujemy, opisują różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Prezentowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i na innych poziomach opieki.  

Schematy dotyczą sytuacji, gdy pacjent jest samodzielny i niesamodzielny oraz gdy ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku lub gdy nie wystąpią wszystkie te objawy naraz, ale ma infekcję.

Pacjent jest samodzielny i ma objawy

Jak wygląda zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ dla pacjenta samodzielnego, który ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku? 

Pacjent kontaktuje się z POZ, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady. W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.  

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe, tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby:  

 • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza 
 • kaszel 
 • duszność 
 • utrata węchu lub smaku. 

Jeśli pacjent ma takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego).  

Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.  

Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, samochodem udaje się on do punktu drive thru, by wykonać badanie. Lista punktów dostępna jest na stronie: https://www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran 

Jeśli pacjent uda się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.  Test jest bezpłatny. 

Pobrana próbka trafia do analizy do  laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu  Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.  

Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lubobserwacyjno-zakaźnego. Lekarz POZ przekazuje także informację do szpitala z oddziałem zakaźnym o fakcie skierowania pacjenta z potwierdzonym COVID-19.  

W szpitalu podejmowane są decyzje o: 

 1. przyjęciu do szpitala 
 2. rozpoczęciu izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych) 
 3. rozpoczęciu izolacji domowej.  

Lekarz szpitala wprowadza informację o izolacji domowej do systemu gabinet.gov.pl (taka usługa będzie dostępna od 1 października 2020 r.), natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium - do rejestru COVID-19.  Jeśli nie ma możliwości wpisania danych do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wprowadza ją do systemu EWP.

Pacjent nie jest samodzielny, co wtedy?

Nieco inaczej wygląda zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez lekarza POZ u pacjenta niesamodzielnego, który spełnia kryteria zlecenia testu podczas teleporady, czyli ma takie objawy: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku. 

Gdy pacjent samodzielnie nie może udać się do drive thru, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła do pacjenta karetkę „wymazówkę”.  

Później lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.  

Informacja o wyniku testu jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.  

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje lekarza POZ o wyniku badania. Lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego. Tam zapada decyzja o: 

 • przyjęciu do szpitala 
 • rozpoczęciu izolacji w izolatorium 
 • rozpoczęciu izolacji domowej.

Zlecenie testu dla pacjenta samodzielnego, który nie ma pełnych objawów

Gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. 

Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ.  

Jeśli lekarz POZ stwierdzi objawy kwalifikujące do zlecenia badania w kierunku SARS-COV-2,  zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o drive thru, w których można wykonać badanie.  

Podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2.

Co dzieje się, gdy pacjent dowie się w domu, że ma pozytywny wynik testu

Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i kieruje go do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.  

Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu (w maseczce, unikając kontaktu z innymi osobami). Pacjent udaje się do wyznaczonego przez szpital punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie niezwłocznie przekazuje informacje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2.  

Personel medyczny szpitala kieruje pacjenta do odseparowanego miejsca, w którym pacjent czeka na badanie lekarskie. Lekarz decyduje o przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację. W przypadku skierowania na izolację lekarz decyduje o formie izolacji (izolacja domowa lub w izolatorium).  

Jeśli pacjent zostanie skierowany do izolatorium, pozostaje pod opieką lekarza szpitala.  

Pacjent, który został skierowany do odbycia izolacji domowej,  pozostaje pod opieką lekarza POZ. Lekarz POZ dzwoni wówczas do pacjenta w 8-10 dobie, aby uzyskać informacje o stanie jego zdrowia. Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy, zostaje automatycznie zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu.  

 Gdy u pacjenta wystąpiły objawy, które w ocenie lekarza kwalifikują go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady.  

Gdyby wystąpiły objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i koniecznie poinformować dyspozytora medycznego o tym, że chory przebywa w izolacji domowej.

Ważne zasady związane ze zlecaniem badań przez lekarzy POZ

 • W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych. 
 • Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku.  
 • Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o pacjencie z potwierdzonym COVID-19, który zostanie przekazany lub przyjedzie własnym transportem do szpitala.

Materiały

źródło: Ministerstwo Zdrowia

data publikacji: 23 września 2020 r.

 • Zaproszenie na szkolenie z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce realizowane w ramach Akademii NFZ

W dniach 14-15 marca 2013 r. w Gdyni odbędzie się szkolenie z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce realizowane w ramach projektu Akademii NFZ. Szczegóły w komunikacie Centrali NFZ.

Źródło: Centrala NFZ

data publikacji: 8 lutego 2013 r.

 • Przesyłanie faktur w formie elektronicznej do NFZ oraz zmiany oznaczania faktur VAT od 1 stycznia 2013 roku

Zgodnie zrozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2012 roku w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż z uwagi na brak funkcjonalności systemów informatycznych NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia nie wyraża zgody na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Systemu Rejestru Usług Medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, uruchomienie funkcjonalności obsługi faktur otrzymanych przez NFZ w formie elektronicznej przewidziane jest od dnia 1 stycznia 2014 roku.

Ponadto informujemy, że z dniem 1 stycznia 2013 roku wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 roku zmieniającego rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2012 poz. 1428).

Podpisała: Maria Pająk, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 2 stycznia 2013 r.

 • Przydzielanie zakresów numerów dla recept lekarskich świadczeniodawcom oczekującym na podpisanie umów na rok 2013.

Pomorski OW NFZ informuje Świadczeniodawców oczekujących na podpisanie umów na udzielanie świadczeń w 2013 roku, o konieczności zabezpieczenia w druki recept lekarzy w okresie niezbędnym do wprowadzenia w/w umów do Portalu Świadczeniodawcy. Przydzielanie zakresów numerów poprzez Portal Świadczeniodawcy będzie możliwe na podstawie dotychczasowych umów do dnia 31 grudnia 2012 roku.

W związku z planowaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą rozporządzenia w sprawie recept lekarskich prosimy o generacje numerów w ilości zabezpieczającej zapotrzebowanie maksymalnie do 31 marca 2013 roku.  

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 21 grudnia 2012 r.

 • Format numerów umów obowiązujący w roku 2013 w poszczególnych rodzajach świadczeń

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia format numerów umów obowiązujący w roku 2013 w poszczególnych rodzajach świadczeń:

Dla aneksowanych umów wieloletnich, zawartych na rok 2010 i lata następne (renegocjacje umów wieloletnich):

 • 11/Numer/Rodzaj/10/13

Dla aneksowanych umów wieloletnich zawartych na rok 2011 i lata następne (renegocjacje umów wieloletnich):

 • 11/Numer/Rodzaj/11/13 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSW (tzw. służb mundurowych),
 • 11/Numer/Rodzaj/M/11/13 - dla świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSW (tzw. służb mundurowych).

Dla aneksowanych umów wieloletnich zawartych na rok 2012 i lata następne (renegocjacje umów wieloletnich) :

 • 11/Numer/Rodzaj/12/13 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSW (tzw. służb mundurowych),
 • 11/Numer/Rodzaj/M/12/13 - dla świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSW (tzw. służb mundurowych).

Dla nowych umów, które zostały zawarte z mocą obowiązywania od 2013 roku:

 • 11/Numer/Rodzaj/13 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MSW i MS (tzw. służb mundurowych),
 • 11/Numer/Rodzaj/M/13 - dla świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSW (tzw. służb mundurowych).

Gdzie:

- numer to 6-cyfrowy kod Świadczeniodawcy (np. 000003),

- rodzaj to skrót stosowany dla rodzajów świadczeń kontraktowanych w 2013 roku:

POZ - podstawowa opieka zdrowotna (świadczenia lekarza poz, pielęgniarki poz, położnej poz, pielęgniarki szkolnej),

POZ-NS - podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej,

POZ-NT - podstawowa opieka zdrowotna w zakresie świadczenia transportu sanitarnego w poz,

AOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna (z wyłączeniem ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych oraz kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej),

ASDK - ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresach ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych,

AOS-KAOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z chorobą przewlekłą,

SOK - świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie (z wyłączeniem pompy baklofenowej),

SOK-B - świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie w zakresie leczenia spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne z zastosowaniem pompy baklofenowej,

PSY - opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień,

REH - rehabilitacja lecznicza,

OPH - opieka paliatywna i hospicyjna,

SPO - świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,

STM - leczenie stomatologiczne,

RTM - ratownictwo medyczne,

PDT - pomoc doraźna i transport sanitarny,

PRO - profilaktyczne programy zdrowotne,

SZP - leczenie szpitalne (z wyłączeniem programów lekowych, chemioterapii, teleradioterapii, brachyterapii i terapii izotopowej),

SZP-R - leczenie szpitalne w zakresach teleradioterapii, brachyterapii i terapii izotopowej,

SZP-C - leczenie szpitalne w zakresach chemioterapii,

SZP-L - leczenie szpitalne w zakresach chemioterapii niestandardowej,

SZP-Z - leczenie w zakresach programów lekowych .

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 5 grudnia 2012 r.

 • Komunikat dla świadczeniodawców w sprawie wdrożenia nowego systemu informatycznego eWUŚ

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
od 1 stycznia 2013 roku będzie możliwa elektroniczna weryfikacja prawa do świadczeń oparta o system eWUŚ.
W związku z rozpoczęciem procesu wdrażania systemu, Pomorski OW NFZ informuje o udostępnieniu dla świadczeniodawców aktualnych informacji na stronie internetowej Centrali NFZ.

W celu otrzymania dostępu do systemu eWUŚ, konieczne jest dostarczenie do Pomorskiego OW NFZ wypełnionego (pismem drukowanym za pomocą edytora tekstu), podpisanego przez osoby reprezentujące podmiot wniosku o uzyskanie prawa do korzystania z systemu. Wzór wniosku jest dostępny na stronie internetowej Centrali NFZ .

Pomorski OW NFZ zweryfikuje wniosek, wyda świadczeniodawcy upoważnienie do korzystania z systemu eWUŚ.

Następnie należy złożyć do POW NFZ wniosek o nadanie uprawnień do systemu eWUŚ wybranym użytkownikom Portalu Świadczeniodawcy – zarówno dla lokalnego administratora, jak i operatora systemu eWUŚ – zgodnie z załączonym wzorem (do pobrania plik *doc).

Po wdrożeniu planowanych zmian w Portalu Świadczeniodawcy w grudniu 2012 roku lokalny administrator eWUŚ będzie udzielał uprawnień dla operatorów samodzielnie.

Informacje będą udzielane pod numerami telefonów:  58 75 12 633,  75 12 635, 75 12 532.

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 12 listopada 2012 r.

 • Materiały promujące EURO 2012 - w Biurze Prezydenta ds. promocji miasta Gdańska

Informuję, że w dniu 16.05.2012 w godzinach 10.00-14.00 w Biurze Prezydenta ds. promocji miasta Gdańska Urząd Miejski ul. Wały Jagiellońskie 1 Gdańsk (budynek Wozowni - I piętro) będą wydawane dla świadczeniodawców materiały promujące EURO 2012.

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 11 maja 2012 r.

 • Informator w sprawie zasad postępowania z obcokrajowcami w czasie trwania turnieju finałowego UEFA EURO 2012

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano Informator dla świadczeniodawców – zasady postępowania z obcokrajowcami korzystającymi ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce (m.in. w czasie turnieju finałowego UEFA EURO 2012).

źródło: Centrala NFZ w Warszawie

data publikacji: 9 maja 2012 r.

 • Informator o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Vademecum 2012.

Do pobrania w standardzie PDF, odczytywanym m.in za pomocą programu Adobe Acrobat Reader:

Źródło: Centrala NFZ

data publikacji: 6 marca 2012 r.; aktualizacja: 26 września 2012 r.

 • Zamknięcie możliwości korygowania raportów będących podstawą do wystawienia rachunków za okres rozliczeniowy zakończony 31.12.2011 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że zgodnie z §23 ust. 1 ogólnych warunków umów (Dz.U.2008.81.484), w dniu 15.02.2012 r. o godz. 00:00 zostanie zamknięta możliwość korygowania raportów będących podstawą wystawienia rachunków za okres rozliczeniowy kończący się w dniu 31.12.2011 r.

Jednocześnie, na podstawie §27 ust. 2 ogólnych warunków umów, niepodpisane do dnia 14.02.2012 r. aneksy rozliczeniowe za okres rozliczeniowy kończący się w dniu 31.12.2011 r. zostaną uznane jako nieprzyjęte.

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor pomorskiego OW NFZ,

data publikacji: 13 lutego 2012 r.

 • Komunikat dla świadczeniodawców w sprawie rozliczenia świadczeń za 2011 r.

  W związku z przedstawionymi świadczeniodawcom aneksami do umów w poszczególnych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej, podlegających rozliczeniu w 2011 r. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ oczekuje ich podpisania i zwrotu w nieprzekraczalnym terminie 3 dni od daty ich otrzymania, osobiście, za pośrednictwem przesyłki pocztowej lub faksem.

  Jednocześnie prosimy o natychmiastowy zwrot podpisanych aneksów zmniejszających w związku z niepełnym wykonaniem umowy w rodzaju AOS.

  Podpisane aneksy można przesyłać na następujące numery faksów:

  58 75 12 528 (SZP, SZP-R, SOK, PRO)

  58 32 18 606 (SZP-C, SZP-L)

  58 75 12 525 lub 58 75 12 722 (AOS, ASDK)

  58 75 12 508 (PSY, REH, SPO, OPH).

  Podpisała: Maria Pająk, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 10 lutego 2012 r.

 • Format numerów umów obowiązujący w roku 2012 w poszczególnych rodzajach świadczeń

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia format numerów umów obowiązujący w roku 2012 w poszczególnych rodzajach świadczeń:

Dla aneksowanych umów wieloletnich, zawartych na rok 2010 i lata następne (renegocjacje umów wieloletnich):

 • 11/Numer/Rodzaj/10/12 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSWiA  (tzw. służb mundurowych),

Dla aneksowanych umów wieloletnich zawartych na rok 2011 i lata następne (renegocjacje    umów wieloletnich) :

 • 11/Numer/Rodzaj/11/12 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MS i MSWiA (tzw. służb mundurowych),
 • 11/Numer/Rodzaj/M/11/12 - dla świadczeniodawców w rozumieniu art. 97 ust. 7 ustawy (tzw. służb mundurowych),

Dla nowych umów, które zostały zawarte z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2012 roku:

 • 11/Numer/Rodzaj/12 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MSWiA i MS (tzw. służb mundurowych),
 • 11/Numer/Rodzaj/M/12 - dla świadczeniodawców w rozumieniu art. art. 97 ust. 7 ustawy (tzw. służb mundurowych),

Gdzie:

Numer to 6-cyfrowy kod Świadczeniodawcy (np. 000001),

Rodzaj to skrót stosowany dla rodzajów świadczeń kontraktowanych w 2012 roku:

POZ -  podstawowa opieka zdrowotna (świadczenia lekarza poz, pielęgniarki poz, położnej poz, pielęgniarki szkolnej, świadczenia transportu sanitarnego w poz),

AOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna (z wyłączeniem ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych oraz kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej),

ASDK - ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne),

AOS-KAOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w zakresie kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z chorobą przewlekłą (KAOS),

SOK - świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie,

PSY - opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień,

REH - rehabilitacja lecznicza,

OPH - opieka paliatywna i hospicyjna,

SPO - świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,

STM - leczenie stomatologiczne,

RTM - ratownictwo medyczne,

PDT - pomoc doraźna i transport sanitarny,

PRO - profilaktyczne programy zdrowotne,

SZP - leczenie szpitalne (z wyłączeniem terapeutycznych programów zdrowotnych, chemioterapii, teleradioterapii, brachyterapii i terapii izotopowej),

SZP-L - leczenie szpitalne - terapeutyczne programy zdrowotne,

SZP-C - leczenie szpitalne - chemioterapia,

SZP-R - leczenie szpitalne - teleradioterapia, brachyterapia i terapia izotopowa.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 1 grudnia 2011 r.

 • Wstępne informacje na temat oczekiwanych zmian w sprawozdawczości XML z zakresu list oczekujących w 2012 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych od stycznia 2012 r. zmienia się zakres przekazywania danych dotyczących list oczekujących.

Zmiany dotyczą rozszerzeniu zakresu danych zbiorczych dotyczących list oczekujących przekazywanych przez wszystkich świadczeniodawców oraz wprowadzeniu obowiązku sprawozdawania danych dotyczących poszczególnych osób oczekujących na niżej wymienione świadczenia.

Dotychczas przekazywaną informację o liczbie osób oczekujących i średnim rzeczywistym czasie oczekiwania na danej liście poszerzono o następujące informacje:

 • łączną liczbę osób, które zostały skreślone z listy oczekujących w danym okresie sprawozdawczym,
 • liczbę osób skreślonych z powodu wykonania świadczenia w danym okresie sprawozdawczym,
 • liczbę osób skreślonych z powodu wykonania świadczenia w ciągu 6 miesięcy, która zgodnie z rozporządzeniem jest wykorzystywana do obliczania średniego czasu oczekiwania.

Ponadto w poniżej wymienionym zakresie świadczeń, świadczeniodawcy będą przekazywać dodatkowy zakres danych zgodnie z § 8 ust. 2a w/w rozporządzenia tj:

 • imię i nazwisko oraz numer Pesel dotyczący osób oczekujących według stanu na ostatni dzień miesiąca, oraz data zapisu do kolejki,
 • imię i nazwisko oraz numer Pesel dotyczący osób skreślonych z listy oczekujących w danym okresie sprawozdawczym, data skreślenia z kolejki.

Świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Poradnie/pracownie:

 • endokrynologiczne

Poradnia endokrynologiczna; 1 Poradnia endokrynologiczna dla dzieci; Poradnia endokrynologiczno-ginekologiczna; Poradnia endokrynologiczno-ginekologiczna dla dzieci; Poradnia andrologiczna; Poradnia andrologiczna dla dzieci; Poradnia leczenia niepłodności; Poradnia leczenia niepłodności dla dzieci; Poradnia schorzeń tarczycy; Poradnia schorzeń tarczycy dla dzieci; Poradnia endokrynologiczna osteoporozy; Poradnia endokrynologiczna osteoporozy dla dzieci;

 •  chorób naczyń

Poradnia chorób naczyń; Poradnia chorób naczyń dla dzieci

 • chirurgii ręki

Poradnia chirurgii ręki; Poradnia chirurgii ręki dla dzieci

 • hematologiczne
 • Poradnia hematologiczna; Poradnia hematologiczna dla dzieci
 • chirurgii naczyniowej

Poradnia chirurgii naczyniowej; Poradnia chirurgii naczyniowej dla dzieci

 • neurochirurgiczne

Poradnia neurochirurgiczna; Poradnia neurochirurgiczna dla dzieci

 • rehabilitacyjne

Poradnia rehabilitacyjna;  Poradnia rehabilitacyjna dla dzieci

 • kardiologiczne

Poradnia kardiologiczna; Poradnia kardiologiczna dla dzieci; Poradnia wad serca;  Poradnia wad serca dla dzieci; Poradnia nadciśnienia tętniczego; Poradnia nadciśnienia tętniczego dla dzieci;

 Świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego – w oddziałach:

 • reumatologii

Oddział reumatologiczny; Oddział reumatologiczny dla dzieci

 • chirurgii plastycznej

Oddział chirurgii plastycznej; Oddział chirurgii plastycznej dla dzieci

 • endokrynologii

Oddział endokrynologiczny; Oddział endokrynologiczny dla dzieci

 •  alergologiczny

Oddział alergologiczny; Oddział alergologiczny dla dzieci;

Świadczenia polegające na wykonaniu procedur medycznych:

 • leczenia wysiękowej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych przeciwciałamonoklonalnego anty-VEGF;
 • zabiegów w zakresie ciała szklistego (witrektomia)
 • koronarografii
 • wszczepienia/wymiany rozrusznika jednojamowego
 • wszczepienia/wymiany rozrusznika dwujamowego

Świadczenia gwarantowane z zakresu terapeutycznych programów zdrowotnych:

 • leczenia przewlekłego WZW typu B lub C;
 • leczenia przewlekłego WZW typu B w oporności na lamiwudynę;
 • leczenia stwardnienia rozsianego;.

Świadczenia gwarantowane z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej:

 • świadczenia rezonansu magnetycznego

Podpisała: z up. Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 8 listopada 2011 r.

 • Zatwierdzenie wyników weryfikacji wstecznej danych za zrealizowane świadczenia w okresie styczeń-wrzesień 2011 r.

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż w dniach 20.10.2011 – 27.10.2011 uruchomiony zostanie proces weryfikacji wstecznej usług medycznych zrealizowanych w okresie I-IX 2011. Wykazy świadczeń oznaczonych jako błędne widoczne będą w Portalu Świadczeniodawcy, a tym samym wpłyną na proces rozliczania.

Przekazywanie przez Państwa wyjaśnień w trybie pilnym umożliwi szybkie ich rozpatrywanie, co pozwoli
w uzasadnionych przypadkach na zmianę statusu zakwestionowanych świadczeń, a tym samym na brak potrzeby korygowania sprawozdań.

O ponownym uruchomieniu weryfikacji wstecznej za kolejny okres sprawozdawczy zostaną Państwo powiadomieni stosownym komunikatem. 

Poniżej przypominamy definicję procesu weryfikacji wstecznej:

Weryfikacja wsteczna obejmuje zarówno sprawdzenia proste, jak i złożone i uruchomiona została po raz pierwszy w roku 2011 po 15.04.2011 roku. Sprawdzenia dotyczyły danych, które nie zostały rozliczone, jak i danych zapłaconych.

Świadczenie zapłacone, które uzyskało w powyższym procesie status „błąd”,
po zatwierdzeniu wyników przez operatora systemu po stronie POW NFZ (po uwidocznieniu błędu na Portalu Świadczeniodawcy) oraz po włączeniu przez Państwa naliczenia świadczeń - automatycznie utworzy korektę sprawozdania.

Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 20 października 2011 r.

 • Konieczność aktualizacji danych podmiotów prowadzących działalność leczniczą w Portalu Świadczeniodawcy

Pomorski OW NFZ publikuje ze strony Centrali NFZ dotyczący koniecznosci aktualizacji danych podmiotów prowadzących działalność leczniczą w Portalu Świadczeniodawcy.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od dnia 1 lipca 2011 r. obowiązują przepisy ustawy o działalności leczniczej (Dz.U. z dnia 1 czerwca 2011 r. nr 112, poz. 654), która zastąpiła dotychczasową ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. Przepisy nowej ustawy zmieniły definicję świadczeniodawcy i status prawny większości podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej. Z dniem wejścia w życie ustawy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej stały się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych i przestały być świadczeniodawcami uprawnionymi do samodzielnego złożenia oferty i podpisywania umów z Funduszem. W myśl nowych przepisów podmiotem właściwym do zawarcia umowy jest w tym przypadku podmiot leczniczy, czyli w szczególności:

 • przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
 • fundacja,
 • stowarzyszenie,
 • związek wyznaniowy,
 • kościół lub kościelna osoba prawna.

W celu prawidłowego i skutecznego złożenia oferty i zawarcia umowy na rok 2012, konieczna jest aktualizacja danych w portalu świadczeniodawcy zgodnie z udostępnionym słownikami podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Aktualizacja danych w portalu jest niezbędna także w przypadku umów niewygasających z końcem bieżącego roku.

Zmiany w Portalu NFZ obejmują konieczność uzupełnienia danych dotyczących podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Do danych świadczeniodawców został dodany nowy zakres informacyjny. Dane opisujące podmiot wykonujący działalność leczniczą to:

 • Nazwa
 • NIP
 • REGON
 • Adres siedziby podmiotu
 • Dane kontaktowe (telefon, fax, e-mail)
 • Wskazanie odpowiedniej pozycji ze słownika podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Dla podmiotów leczniczych nie będących przedsiębiorcą (SPZOZ, jednostki budżetowe) zostanie dodana informacja o podmiocie tworzącym.
Uzupełnienie danych w Portalu przez świadczeniodawcę jest warunkiem przygotowania oferty - niemożliwe będzie  wygenerowanie profilu do aplikacji ofertowej bez uzupełnienia tych danych.

Ponadto w dniu 30 września 2011 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie nr 53/2011/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z którym niezbędne będzie dołączenie do oferty w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy (konkurs ofert, rokowania) oświadczenia o formie prawnej świadczeniodawcy i wpisach do właściwych rejestrów. Oświadczenie powinno uwzględniać stan na dzień złożenia oferty z uwzględnieniem przepisów przejściowych zawartych w ustawie o działalności leczniczej.

źródło - Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

 Podpisała: Barbara Kawińska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 11 października 2011 r.

 • Ogólnopolski Dzień Spirometrii ,,Liczy się każdy oddech"

W związku ze zbliżającym się Polskim Dniem Spirometrii, przypadającym w dniu 14 października 2011r., Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich Świadczeniodawców o wzięcie udziału w ogólnopolskiej, masowej spirometrii. Miałaby ona polegać na włączeniu się na zasadach dobrowolności, placówek ochrony zdrowia i mobilizacji środowiska medycznego – ochotników.

Warunkiem uczestnictwa w tej akcji jest zaoferowanie pacjentom tego dnia darmowej spirometrii oraz edukacja na temat zachowań prozdrowotnych.

Mogą Państwo również włączyć się do obchodów Dnia Spirometrii poprzez zarejestrowanie się na stronie internetowej Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP – www.astma-alergia-pochp.pl.

             Zachęcamy również Państwa do współpracy z samorządami na terenie działania Waszej jednostki.   

Poprzez wspólne inicjowanie działań społecznych i edukacyjnych możemy podnieść świadomość społeczeństwa na temat chorób płuc będących następstwem palenia tytoniu.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 5 października 2011 r.

 • Informacja dla podmiotów prowadzących działalność leczniczą o postępowaniach na 2012 rok.

Pomorski OW NFZ informuje, że postępowania konkursowe i rokowania na rok 2012 będą prowadzone wspólnie dla wszystkich podmiotów leczniczych, bez rozdzielania na podmioty cywilne i tworzone przez Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 27 września 2011 r.

 • Zatwierdzenie wyników weryfikacji wstecznej danych za zrealizowane świadczenia w okresie styczeń-czerwiec 2011 r.

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż w dniach 20.07.2011 - 27.07.2011 uruchomiony zostanie proces weryfikacji wstecznej usług medycznych zrealizowanych w okresie I-VI 2011. Wykazy świadczeń oznaczonych jako błędne widoczne będą w Portalu Świadczeniodawcy, a tym samym wpłyną na proces rozliczania.

  Przekazywanie przez Państwa wyjaśnień w trybie pilnym oraz umożliwienie natychmiastowego ich rozpatrywania wpłynie na zmianę statusu zakwestionowanych świadczeń, a tym samym na brak potrzeby korygowania sprawozdań.

  O ponownym uruchomieniu weryfikacji wstecznej za kolejny okres sprawozdawczy zostaną Państwo powiadomieni stosownym komunikatem.

  Poniżej przypominamy definicję procesu weryfikacji wstecznej:
  Weryfikacja wsteczna obejmuje zarówno sprawdzenia proste, jak i złożone i uruchomiona została po raz pierwszy w roku 2011 po 15.04.2011 roku. Sprawdzenia dotyczyły danych, które nie zostały rozliczone, jak i danych zapłaconych.
  Świadczenie zapłacone, które uzyskało w powyższym procesie status ,,błąd'', po zatwierdzeniu wyników przez operatora systemu po stronie POW NFZ (po uwidocznieniu błędu na Portalu Świadczeniodawcy) oraz po włączeniu przez Państwa naliczenia świadczeń - automatycznie utworzy korektę sprawozdania.

  Podpisała: Małgorzata Paszkowicz, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 15 lipca 2011 r.

 • Informacja dla planujących przystąpienie do postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne.

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki zamieszcza odnośnik do strony internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, na której można zapoznać się z obowiązującym od 1 lipca 2011 roku Wojewódzkim Planem Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne:

  www.gdansk.uw.gov.pl

  Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 22 marca 2011 r.

 • Przedłużenie terminu odblokowania umów z podpisanym aneksem/ugodą z ostatecznym rozliczeniem umów, których okres rozliczeniowy kończył się 31.12.2010 r. dla wszystkich rodzajów świadczeń.

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje wszystkich Świadczeniodawców, którzy podpisali aneksy/ugody z ostatecznym rozliczeniem, że termin zablokowania umów zostaje przesunięty na dzień 21 marca 2011 roku. Umowy zostaną zablokowane w dniu 21 marca 2011 roku rano.

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 11 marca 2011 r.

 • Odblokowanie umów z podpisanym aneksem/ugodą z ostatecznym rozliczeniem, których okres rozliczeniowy kończył się 31.12.2010 r. dla wszystkich rodzajów świadczeń

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje wszystkich Świadczeniodawców, którzy podpisali aneksy/ugody z ostatecznym rozliczeniem, że całkowite odblokowanie umów następuje dzień po wpłynięciu podpisanego aneksu do siedziby Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na okres do 14 marca 2011 roku. Umowy zostaną zablokowane w dniu 14 marca 2011 roku rano.

  Jednocześnie informujemy, że o odblokowaniu umów nie będziemy powiadamiać świadczeniodawców indywidualnie.

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 15 lutego 2011 r.

 • Informator o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na 2011 r.

  Świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych - Vademecum 2011:

  Do pobrania w standardzie PDF, odczytywanym m.in za pomocą programu Adobe Acrobat Reader:

Źródło: Centrala NFZ

data publikacji: 10 lutego 2011 r.

 • Blokada możliwości sprawozdania świadczeń medycznych zrealizowanych do dnia 31.12.2010 roku - wydłużenie terminu

  W nawiązaniu do komunikatu z dnia 8 grudnia 2010 roku dotyczącego ustalonego terminu blokady możliwości sprawozdania świadczeń medycznych zrealizowanych do dnia 31.12.2010 roku Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż zablokowanie dostępu do umów w powyższym zakresie nastąpi w dniu 24 stycznia 2011 roku (godz. 00:00).

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 19 stycznia 2011 r.

 • Informacja dla lekarzy w sprawie postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku przekazuje zalecenia z dnia 17 stycznia 2011 r. Ministra Zdrowia opracowane przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie Chorób Zakaźnych w sprawie sposobu postępowania wobec chorych dotkniętych zakażeniem wirusem A/H1N1. - do wiadomości i stosowania.

  Treść zaleceń do pobrania:

 • Źródło: Minister Zdrowia oraz Krajowy Konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

  data publikacji: 18 stycznia 2011 r.

 • Wykaz zakontraktowanych na 2011 r. Poradni Zdrowia Psychicznego dla Trójmiasta

  Pomorski OW NFZ publikuje w załączeniu wykaz Poradni Zdrowia Psychicznego, które posiadają kontrakt na udzielanie świadczeń medycznych w 2011 r.

  Do pobrania:

  Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 3 stycznia 2011 r.; aktualizacja: 4 stycznia 2011 r.

 • Zmiana systemu NFZ i dostosowania komunikatów XML w związku z likwidacją II fazy

  Komunikat w sprawie modyfikacji systemów informatycznych Narodowego Funduszu Zdrowia i dostosowania komunikatów szczegółowych XML do wymagań wynikających z wprowadzenia od 1 stycznia 2011 roku modelu naliczania świadczeń do zapłaty po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia i związaną z tym likwidacją II fazy rozliczeń.

  Treść komunikatu do pobrania ze strony Centrali NFZ.

  Źródło: Centrala NFZ

  data publikacji: 29 grudnia 2010 r.

 • Przypomnienie o konieczności pilnego wypełnienia wniosku dotyczącego numeru konta bankowego w Portalu Świadczeniodawcy dla każdej umowy na 2011 r. - dotyczy AOS

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zwraca się z prośbą do Świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna o pilne wypełnienie wniosku w Portalu Świadczeniodawcy, dotyczącego ustalenia kont bankowych na rok 2011 do każdej umowy obowiązującej w roku 2011. Wnioski składają wszyscy świadczeniodawcy, również ci, których numer konta bankowego nie uległ zmianie na rok 2011.

  Nie przesłanie aktualizacji uniemożliwia wygenerowanie umowy na świadczenia na 2011 rok.

  W celu poprawnego złożenia wniosku prosimy postępować zgodnie z instrukcją opublikowaną na stronie internetowej POW NFZ w komunikacie z dnia 07.01.2010r.

  Wydrukowany wniosek dotyczący umowy na rok 2011 podpisany przez osobę reprezentującą należy niezwłocznie przekazać do POW NFZ, w miarę możliwości również faxem na numer (58) 75-12-567.

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 29 grudnia 2010 r.

 • Konieczność pilnego wypełnienia wniosku dotyczącego numeru konta bankowego w Portalu Świadczeniodawcy dla każdej umowy na 2011 r. - umowy PSY

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zwraca się z prośbą do Świadczeniodawców, którzy zostali wybrani w postępowaniach konkursowych prowadzonych w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień o pilne wypełnienie wniosku w Portalu Świadczeniodawcy, dotyczącego ustalenia konta bankowego na rok 2011.

  Nie przesłanie wniosku uniemożliwia wygenerowanie umowy na świadczenia na 2011 rok.

  W celu poprawnego złożenia wniosku prosimy postępować zgodnie z instrukcją opublikowaną na stronie internetowej POW NFZ w komunikacie z dnia 07.01.2010r.

  Wydrukowany wniosek dotyczący umowy na rok 2011 podpisany przez osobę reprezentującą należy niezwłocznie przekazać do POW NFZ, w miarę możliwości również faxem na numer (58) 75-12-567.

  Podpisał: Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 22 grudnia 2010 r.

 • Konieczność pilnego wypełnienia wniosku dotyczącego numeru konta bankowego w Portalu Świadczeniodawcy dla każdej umowy na 2011 r. - umowy STM

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zwraca się z prośbą do Świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju leczenie stomatologiczne o pilne wypełnienie wniosku w Portalu Świadczeniodawcy, dotyczącego ustalenia kont bankowych na rok 2011 do każdej umowy obowiązującej w roku 2011. Wnioski składają wszyscy świadczeniodawcy, również ci, których numer konta bankowego nie uległ zmianie na rok 2011.

  Nie przesłanie aktualizacji uniemożliwia wygenerowanie umowy na świadczenia na 2011 rok.

  W celu poprawnego złożenia wniosku prosimy postępować zgodnie z instrukcją opublikowaną na stronie internetowej POW NFZ w komunikacie z dnia 07.01.2010r.

  Wydrukowany wniosek dotyczący umowy na rok 2011 podpisany przez osobę reprezentującą należy niezwłocznie przekazać do POW NFZ, w miarę możliwości również faxem na numer (58) 75-12-567.

  O możliwości przesyłania wniosków dla świadczeniodawców realizujących pozostałe rodzaje świadczeń poinformujemy w najbliższym czasie odrębnym komunikatem.

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 15 grudnia 2010 r.

 • Blokada możliwości sprawozdania świadczeń medycznych zrealizowanych do dnia 31.12.2010 roku

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, że 21 stycznia 2011 r. o północy zostanie zablokowana możliwość sprawozdania świadczeń medycznych zrealizowanych do dnia 31.12.2010 roku.

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 8 grudnia 2010 r.

 • Konieczność pilnego wypełnienia wniosku dotyczącego numeru konta bankowego w Portalu Świadczeniodawcy dla każdej umowy na 2011 r.

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zwraca się z prośbą do Świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz rehabilitacja lecznicza o pilne wypełnienie wniosku w Portalu Świadczeniodawcy, dotyczącego ustalenia kont bankowych na rok 2011 do każdej umowy obowiązującej w roku 2011. Wnioski składają wszyscy świadczeniodawcy, również ci, których numer konta bankowego nie uległ zmianie na rok 2011.

  Nie przesłanie aktualizacji uniemożliwia wygenerowanie umowy na świadczenia na 2011 rok.

  W celu poprawnego złożenia wniosku prosimy postępować zgodnie z instrukcją opublikowaną na stronie internetowej POW NFZ w komunikacie z dnia 07.01.2010r.

  Wydrukowany wniosek dotyczący umowy na rok 2011 podpisany przez osobę reprezentującą należy niezwłocznie przekazać do POW NFZ, w miarę możliwości również faxem na numer (58) 75-12-567.

  O możliwości przesyłania wniosków dla świadczeniodawców realizujących pozostałe rodzaje świadczeń poinformujemy w najbliższym czasie odrębnym komunikatem.

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 8 grudnia 2010 r.

 • Format numerów umów obowiązujący w roku 2011 w poszczególnych rodzajach świadczeń

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia format numerów umów obowiązujący w roku 2011 w poszczególnych rodzajach świadczeń:

  Dla aneksowanych umów wieloletnich zawartych na rok 2009 i lata następne:

  Dla aneksowanych umów wieloletnich, zawartych na rok 2010 i lata następne:

  Dla umów, które zostały zawarte z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2011 roku:

  Gdzie:

  Numer to 6-cyfrowy kod Świadczeniodawcy (np. 000001),

  Rodzaj to skrót stosowany dla rodzajów świadczeń kontraktowanych w 2011 roku:

  POZ - podstawowa opieka zdrowotna (świadczenia lekarza poz, pielęgniarki poz, położnej poz, pielęgniarki szkolnej),

  POZ-N - podstawowa opieka zdrowotna (świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej, nocnej i świątecznej ambulatoryjnej i wyjazdowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej),

  POZ-NT - podstawowa opieka zdrowotna (świadczenia transportu sanitarnego w poz),

  AOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna (z wyłączeniem ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych oraz kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej),

  ASDK - ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne),

  AOS-KAOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w zakresie kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z chorobą przewlekłą (KAOS),

  SOK - świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie,

  PSY - opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień,

  REH - rehabilitacja lecznicza,

  OPH - opieka paliatywna i hospicyjna,

  SPO - świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,

  STM - leczenie stomatologiczne,

  RTM - ratownictwo medyczne,

  PDT - pomoc doraźna i transport sanitarny,

  PRO - profilaktyczne programy zdrowotne,

  SZP - leczenie szpitalne (z wyłączeniem terapeutycznych programów zdrowotnych, chemioterapii, teleradioterapii, brachyterapii i terapii izotopowej),

  SZP-L - leczenie szpitalne - terapeutyczne programy zdrowotne,

  SZP-C - leczenie szpitalne - chemioterapia,

  SZP-R - leczenie szpitalne - teleradioterapia, brachyterapia i terapia izotopowa,
   

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 7 grudnia 2010 r.

  • 11/Numer/Rodzaj/09/11 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MSWiA i MS (tzw. służb mundurowych),
  • 11/Numer/Rodzaj/M/09/11 - dla świadczeniodawców w rozumieniu art. 5 pkt 41 lit. c ustawy (tzw. służb mundurowych),
  • 11/Numer/Rodzaj/10/11 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MSWiA i MS (tzw. służb mundurowych),
  • 11/Numer/Rodzaj/M/10/11 - dla świadczeniodawców w rozumieniu art. 5 pkt 41 lit. c ustawy (tzw. służb mundurowych),
  • 11/Numer/Rodzaj/11 - dla wszystkich świadczeniodawców z wyjątkiem świadczeniodawców nadzorowanych przez MON, MSWiA i MS (tzw. służb mundurowych),
  • 11/Numer/Rodzaj/M/11 - dla świadczeniodawców w rozumieniu art. 5 pkt 41 lit. c ustawy (tzw. służb mundurowych),
 • Komunikat - przypomnienie - ws. szkolenia kadry zarządzającej szpitali

  Na stronie Centrali NFZ w dniu 19.08.2010 r. opublikowano komunikat w sprawie szkolenia kadry zarządzającej szpitali - kierowników zespołów kodujących w zakresie systemu JGP.

  Źródło: Centrala NFZ w Warszawie

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 24 września 2010 r.

 • Komunikat dotyczący finansowania świadczeń w oddziałach anestezjoligii i intensywnej terapii

  W związku z trwającymi pracami analitycznymi, związanymi z finansowaniem świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii (w tym: dla dzieci) bądź w oddziałach intensywnej terapii (w tym: dla dzieci) zwracamy się z prośbą o przekazanie pełnych, zdepersonalizowanych danych zawartych w kartach TISS-28 i TISS-28 dla dzieci.

  Biorąc pod uwagę wielość systemów informatycznych, w których prowadzona jest ocena pacjenta wg skali TISS-28, prosimy o ustalenie formatu danych z członkami zespołu ds. wybranych funkcjonalności systemów NFZ - kontakt: zespol@nfz-warszawa.pl.

  Szpitale, które wezmą udział w przekazywaniu danych, będą miały możliwość bezpośredniej współpracy z zespołem na etapie tworzenia koncepcji ewentualnych zmian w systemie finansowania świadczeń realizowanych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.

  Źródło: Centrala NFZ w Warszawie

  Podpisała: Barbara Kawińska, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 9 sierpnia 2010 r.

 • Szkolenia nt. Jednorodnych Grup Pacjentów dla kadry zarządzającej szpitali

  W związku ze szkoleniami nt. Jednorodnych Grup Pacjentów organizowanymi w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: ,,Szkolenia kadry zarządzającej szpitali, posiadających umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartą z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia albo udzielających świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych na podstawie innych tytułów oraz dysponentów środków publicznych w sektorze ochrony zdrowia, tj. kadry zarządzającej NFZ'', publikujemy ogłoszenia ze strony Centrali NFZ:

  1. Szkolenie kadry zarządzającej szpitali - dyrektorów w zakresie systemu JGP,
  2. Szkolenie kadry zarządzającej szpitali - kierowników zepołów kodujących w zaresie systemu JGP,

Źródło: Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ

Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 20 lipca 2010 r.

 • Świadczenia rozliczane w ramach zgody płatnika - 5.52.01.0001363.

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż w związku z wejściem w życie Zarządzenia Nr 32/2010/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 lipca 2010r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne - zmianie uległy zapisy § 22.

  Świadczeniodawców składających wnioski w ramach rozliczenia za zgodą płatnika prosimy o zapoznanie się ze zmianami i jednocześnie po raz kolejny przypominamy, iż składany wniosek musi spełniać wymienione w paragrafie 22 cytowanego zarządzenia warunki i może być rozliczany dopiero, po uzyskaniu indywidualnej zgody dyrektora Oddziału Wojewódzkiego.

  Informujemy, iż aby wniosek mógł być rozpatrzony:

  • musi być kompletny i złożony na drukach zgodnych ze wzorem, stanowiącym załącznik 6a lub 4 (dawny 6b) do Zarządzenia,
  • powinien być złożony w oddziale wojewódzkim Funduszu do 7 dni po zakończeniu realizacji świadczenia,
  • powinien zawierać wyczerpujący opis świadczeń/świadczenia medycznego wraz z merytorycznym uzasadnieniem medycznym,
  • powinien zawierać szczegółową specyfikację kosztową realizowanych świadczeń,
  • świadczeniodawca może wnioskować tylko o zgodę na realizację wyłącznie świadczeń gwarantowanych, znajdujących się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. (ze zmianami), w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 15 lipca 2010 r.

 • Komunikat dla Świadczeniodawców w związku z likwidacją stanowiska Rzecznika Praw Pracjenta w oddziałach wojewódzkich NFZ .

  W związku z koniecznością dostosowania zadań NFZ do zapisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, od 2 lipca 2010 r. zadania Biur Rzeczników Praw Pacjenta w centrali i oddziałach wojewódzkich Funduszu przejmują komórki do spraw skarg i wniosków. Będą one odpowiedzialne za przyjmowanie i rozpatrywanie skarg pacjentów związanych z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej przez zakłady opieki zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Na Pomorzu sygnały i skargi należy zgłaszać w siedzibie POW NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 lub dzwoniąc na numery telefonów:

  Jednocześnie przypominamy, że pacjent, którego prawo do ochrony zdrowia nie jest realizowane w sposób dla niego zadowalający, może złożyć skargę także do innych instytucji:
  • (58) 32-18-626
  • (58) 32-18-635
  • Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie (bezpłatna infolinia czynna od godz. 9:00 do 21:00 od poniedziałku do piątku - 0 800 190 590, e-mail: sekretariat@bpp.gov.pl).
  • Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej,
  • Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych,
  • Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Podpisała: z Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 2 lipca 2010 r.

 • Obowiązek posługiwania się pieczęcią z numerem umowy obowiązującej od dnia 1 lipca 2010 r. dla świadczeniodawców w rodzaju AOS i REH.

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku informuje, że Świadczeniodawcy w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna i w rodzaju rehabilitacja lecznicza, realizujący świadczenia medyczne od dnia 01.07.2010 r. są zobowiązani do posługiwania się pieczęcią z numerem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującej od dnia 1 lipca 2010  r.

  Poniżej POW NFZ przedstawia format numerów umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna i w rodzaju rehabilitacja lecznicza, obowiązujących od  01.07.2010 r.:

  Kod Świadczeniodawcy to 6 - cyfrowy kod Świadczeniodawcy (np. 000001),

  AOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna,

  ASDK - ambulatoryjna opieka specjalistyczna (ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne),

  AOS - KAOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w zakresie kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z chorobą przewlekłą (KAOS),

  REH - rehabilitacja lecznicza.

  Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 30 czerwca 2010 r.

  • 11/Kod Świadczeniodawcy/AOS/10,
  • 11/Kod Świadczeniodawcy/ASDK/10,
  • 11/Kod Świadczeniodawcy/AOS-KAOS/10,
  • 11/Kod Świadczeniodawcy/REH/10,
 • Likwidacja stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta w oddziałach wojewódzkich NFZ

  W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2010 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia (Dz. U. z 2010 r. Nr 84 poz. 546 ), Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że z dniem 2 czerwca likwidacji ulega stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w POW NFZ.

  Sygnały i skargi dotyczące świadczeń medycznych na terenie województwa pomorskiego ubezpieczeni mogą kierować do Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w POW NFZ, pod nr tel.:

 • (58) 32-18-626
 • (58) 32-18-635

lub do Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie (bezpłatna infolinia czynna od godz. 9:00 do 21:00 od poniedziałku do piątku - 0 800 190 590, e-mail: sekretariat@bpp.gov.pl).

Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 2 czerwca 2010 r.

 • Niezbędna zawartość wniosków o zmiany warunków umowy

  Pomorski OW NFZ po raz kolejny przypomina, że wszelkie wnioski dotyczące zmian warunków umowy powinny zawierać:

  Jednocześnie Pomorski OW NFZ przypomina, że wnioski złożone nieprawidłowo, tj. bez uwzględnienia powyższych warunków, nie będą przez Oddział rozpatrywane.

  W związku z licznymi zapytaniami, informujemy, że niniejszy komunikat nie dotyczy składanych wniosków w ,,Portalu Świadczeniodawcy''.

  • wskazanie podstawy prawnej wniosku,
  • szczegółowy zakres proponowanych zmian,
  • merytoryczne uzasadnienie.

Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 24 maja 2010 r.; aktualizacja: 25 maja 2010 r.

 • Nieprawidłowości w zakresie przyjęć Pacjentów przez niektórych Świadczeniodawców

  W związku z pojawiającymi się sygnałami o nieprawidłowościach w zakresie przyjęć pacjentów przez niektórych świadczeniodawców Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawia stanowisko w tej kwestii.

  Rejestrację pacjentów korzystających ze świadczeń lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego (podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów) reguluje zarówno ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417), jak i załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484).

  Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta (...), ,,pacjent ma prawo, w sytuacji ograniczonych możliwości udzielania odpowiednich świadczeń zdrowotnych, do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń''.
  Jednocześnie zapisy zawarte w § 13 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia, zobowiązują świadczeniodawcę do zapewnienia rejestracji pacjentów na podstawie zgłoszenia, w szczególności: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Świadczeniodawca zobowiązany jest również do przyjęcia świadczeniobiorcy (pacjenta) w ustalonym terminie oraz udzielenia świadczenia w możliwie najkrótszym terminie. Nie oznacza to jednak, że świadczeniobiorca pozbawiony jest prawa do wskazania wybranego przez siebie terminu, bardziej odległego niż ten najbliższy wskazany przez świadczeniodawcę.

  Wyjaśniając wątpliwości zarówno świadczeniodawców, jak i świadczeniobiorców Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina i prosi o przestrzeganie zasad obowiązujących w tym zakresie:

  Niestosowanie się do przepisów będzie skutkować wyciąganiem konsekwencji określonych w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

  Informacje o powyższej tematyce zawarte, są również na stronie Funduszu w Vademecum (od str. 19).

  Ponadto prosimy o zapoznanie się z komunikatem z dnia 27 stycznia 2010 r. na stronie Rzecznika Praw Pacjenta - w szczególności w zakresie możliwych sankcji finansowych za nieprzestrzeganie praw pacjenta:

  • placówka zapewnia bieżącą rejestrację pacjentów w godzinach jej pracy, w tym także rejestrację telefoniczną. Wyznaczanie terminów ,,przyjmowania zapisów'' na listę oczekujących jest niezgodne z obowiązującymi w NFZ regulacjami;
  • przypadki nagłe - otrzymują pomoc niezwłocznie z pominięciem kolejki;
  • jeśli świadczenie nie może być wykonane w dniu rejestracji, pacjent jest wpisywany na listę oczekujących i otrzymuje informację o wyznaczonym terminie udzielenia świadczenia. Nie jest możliwa odmowa wpisania pacjenta na listę oczekujących w dniu jego zgłoszenia;
  • w zależności od stanu zdrowia i innych względów medycznych pacjent otrzymuje na liście oczekujących kategorię pilny lub stabilny;
  • pacjent w planie leczenia (tj. odbywający kolejna wizytę kontrolną w cyklu leczenia) ma wyznaczany następny termin w czasie danej wizyty. Wizyty pacjentów w planie leczenia nie są brane pod uwagę przy statystykach z list oczekujących.

Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 17 maja 2010 r.

 • Konieczność pilnego wypełnienia wniosku dotyczącego numeru konta bankowego dla Świadczeniodawców STM

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ prosi Świadczeniodawców posiadających umowy na leczenie stomatologiczne od 01.04.2010 do 31.12.2012 r. o pilne wypełnienie wniosku dotyczącego numeru konta bankowego w Portalu Świadczeniodawcy.

  W celu poprawnego złożenia wniosku prosimy postępować zgodnie z instrukcją opublikowaną na stronie internetowej POW NFZ w komunikacie z dnia 07.01.2010r.

  Wydrukowany wniosek podpisany przez osobę reprezentującą należy niezwłocznie przesłać faxem na numer (58) 75-12-725 do POW NFZ. Oryginał wniosku prosimy przesłać pocztą.

  Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 2 kwietnia 2010 r.

 • Świadczenia rozliczane w ramach zgody płatnika - 5.52.01.0001363.

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, iż rozliczenie za zgodą płatnika precyzuje Zarządzenie nr 69/DSOZ/2009 (ze zmianami) Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

  Wniosek złożony przez świadczeniodawcę, musi spełniać wymienione w paragrafie 22 cytowanego zarządzenia warunki i może być rozliczany dopiero, po uzyskaniu indywidualnej zgody dyrektora Oddziału Wojewódzkiego.

  Informujemy, iż aby wniosek mógł być rozpatrzony:

  • musi być kompletny i złożony na drukach zgodnych ze wzorem, stanowiącym załącznik 6a lub 6b do Zarządzenia,
  • powinien być złożony w oddziale wojewódzkim Funduszu do 7 dni po zakończeniu realizacji świadczenia,
  • powinien zawierać wyczerpujący opis świadczeń/świadczenia medycznego wraz z merytorycznym uzasadnieniem medycznym,
  • powinien zawierać szczegółową specyfikację kosztową realizowanych świadczeń,
  • świadczeniodawca może wnioskować tylko o zgodę na realizację wyłącznie świadczeń gwarantowanych, znajdujących się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. (ze zmianami), w sprawie świadczeń gwarantowanych.

Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 15 marca 2010 r.

 • Rozliczanie świadczeń z tytułu art. 19 Ustawy w 2010 roku.

  Informujemy, że ze strony Pomorskiego OW NFZ można pobrać wzory dokumentów dotyczących rozliczania świadczeń z tytułu art. 19 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164; poz. 1027 z późn. zm.). Świadczeniodawca zgodnie z ww. ustawą składa w kancelarii Pomorskiego OW NFZ następujące dokumenty:

  Dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt a-c świadczeniodawca składa do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Składane w kancelarii Oddziału dokumenty/wysyłane pocztą, prosimy oznaczać dodatkowo, w lewym dolnym narożniku koperty: ,,Świadczenia z art. 19 ustawy.''

  Uprzejmie prosimy, aby do ww. dokumentów nie dołączać rachunków/faktur. Informacja o wysokości kwoty zaakceptowanej do zapłaty zostanie przekazana po uprzedniej weryfikacji dokumentów, ponieważ rachunek/faktura winnny obejmować kwotę stanowiącą sumę uzasadnionych kosztów udzielenia niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej przedstawionych we wniosku o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia opieki zdrowotnej udzielone świadczeniobiorcy w stanie nagłym oraz w części I informacji o wysokości uzasadnionych kosztów udzielenia niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej (stanowiącej załącznik nr 2).

  Do pobrania w standardzie doc oraz PDF:

  Uwaga: Komunikat z dnia 1 czerwca 2009 r. w sprawie rozliczania świadczeń z tytułu art. 19 Ustawy w 2010 roku został ANULOWANY.

Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 12 marca 2010 r.;

 • Informator o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

  Świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych - Vademecum 2010:

  Do pobrania w standardzie PDF, odczytywanym m.in za pomocą programu Adobe Acrobat Reader:

Źródło: Centrala NFZ w Warszawie

data publikacji: 24 lutego 2010 r.; aktualizacja: 8 kwietnia 2010 r.

 • Rachunki w postaci elektronicznej

  W nawiązaniu do komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia 29 stycznia 2010 roku, dotyczącego zarządzenia Prezesa NFZ nr 77/2009/DSOZ z 26 listopada 2009 roku w sprawie określenia szczegółowego komunikatu XML, dotyczącego danych zawartych w rachunku w postaci elektronicznej zamieszczamy dodatkowe informacje. Do pobrania:

  Podpisała: Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  Przypominamy, że aktualna instrukcja obsługi Portalu Świadczeniodawcy znajduje się na stronie głównej Portali NFZ. Poniżej fragmenty (strony 14-16 oraz 22-23) dotyczące obsługi rachunków elektronicznych:

  data publikacji: 16 lutego 2010 r.; aktualizacja: 18 lutego 2010 r. (instrukcja)

 • Odblokowanie umów dla rozliczenia okresów 01.07.2009-31.12.2009 lub 01.01.2009-31.12.2009

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje wszystkich świadczeniodawcówi, którzy podpisali aneksy z ostatecznym rozliczeniem okresu od dnia 01.07.2009 r. do dnia 31.12.2009 r. (AOS, AOS-KAOS, ASDK, SZP) oraz od dnia 01.01.2009 do 31.12.2009 r. (STM, SZP, PSY, REH, PRO, OPD, SPO), że całkowite odblokowanie umów następuje dzień po podpisaniu aneksu w siedzibie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na okres 14 dni (w tym soboty i niedziele).

  Jednocześnie informujemy, że o odblokowaniu umów nie będziemy powiadamiać indywidualnie.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 15 lutego 2010 r.

 • Odblokowanie umów dla rozliczenia okresów 01.07.2009-31.12.2009 lub 01.01.2009-31.12.2009

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje wszystkich świadczeniodawców, którzy podpisali aneksy z ostatecznym rozliczeniem okresu od dnia 01.07.2009 r. do dnia 31.12.2009 r. (AOS, AOS-KAOS, ASDK, SZP) oraz od dnia 01.01.2009 do 31.12.2009 r. (STM, SZP, PSY, REH, PRO, OPD, SPO), że odblokowanie umów następuje dzień po podpisaniu aneksu w siedzibie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na okres 7 dni (w tym soboty i niedziele).

  Jednocześnie informujemy, że o odblokowaniu umów nie będziemy powiadamiać indywidualnie.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 9 lutego 2010 r.

 • Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego

  Pomorski OW NFZ na wniosek Pani prof. dr hab. Walerii Hryniewicz, Krajowego Konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej publikuje: ,,Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego'' - plik PDF.

  Stosowanie się do Rekomendacji zoptymalizuje terapię zakażeń w praktyce lekarskiej, ale także przyczyni się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

  Rekomandacje będą aktualizowane na stronie internetowej: www.antybiotyki.edu.pl.

  Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 9 lutego 2010 r.

 • Skierowania na badania w zakresie Ambulatoryjnych Świadczeń Diagnostycznych Kosztochłonnych

  Zgodnie z § 13 Zarządzenia nr 62/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Fundusz Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ,,ASDK, z wyłączeniem badań endoskopowych przewodu pokarmowego, na które może kierować również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, wymagają skierowania lekarza, który:

  - o udzielanie świadczeń w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna lub rehabilitacja lecznicza lub opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.''

  Kwalifikacje osób udzielających świadczeń w poradniach specjalistycznych reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej(Dz. U. 2009. Nr 139 poz. 1142 ze zmianami). Zgodnie z załącznikiem nr 1 świadczenia mogą być udzielane przez: lekarza specjalistę, lekarza w trakcie specjalizacji, lekarza ze specjalizacją I stopnia w danej dziedzinie lub lekarza z określonym doświadczeniem w pracy w danej dziedzinie medycyny - w zależności od profilu poradni.

  W związku z powyższym nieuzasadnione jest ,,odsyłanie'' pacjentów ze skierowaniami z poradni specjalistycznej w przypadku gdy na pieczątce nie ma określonej specjalności lekarza.

  Nieprawidłowe natomiast są skierowania na badania ASDK wystawione na przykład przez lekarza neurologa w poradni pulmonologicznej, tj. niezgodne z załącznikiem nr 1 do ww. rozporządzenia.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 1 lutego 2010 r.

  1. zawarł umowę z Funduszem lub
  2. wykonuje zawód u świadczeniodawcy, który zawarł umowę z Funduszem
 • Wykonywanie badań TK, rezonasu magnetycznego i innych badań ASDK na podstawie skierowań lekarzy POZ z 2009 roku

  Pomorski OW NFZ informuje, iż na stronie Centrali NFZ w dniu 26.01.2010 r. opublikowano komunikat w sprawie wykonywania w trybie ambulatoryjnym badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i innych ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych (ASDK) realizowanych na podstawie skierowań lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wystawionych w roku 2009.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 27 stycznia 2010 r.

 • Rozliczenie umów za styczeń 2010 r.

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, że rozliczenie świadczeń za miesiąc styczeń 2010 musi nastąpić w ramach łączących strony umów. Warunkiem wprowadzenia umowy do elektronicznego systemu rozliczeń jest podpisanie aneksu wprowadzającego jej nową treść oraz warunki finansowe w wersji papierowej, przez Świadczeniodawcę i NFZ POW.

  Przypominamy, że Świadczeniodawcy zobowiązani są do podpisania otrzymanej wersji papierowej umowy wraz z załącznikami i niezwłocznego dostarczenia jej do siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Gdańsku.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 22 stycznia 2010 r.

 • Pozostawienie otwartego dostępu do wszystkich umów obowiązujących w roku 2009 r. w zakresie II fazy wymiany danych

  W nawiązaniu do komunikatu z dnia 15 stycznia 2010 r. Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż w dniach od 20 stycznia do 14 lutego 2010 roku pozostanie otwarty dostęp do wszystkich umów obowiązujących w roku 2009 w zakresie II fazy wymiany danych, umożliwiającej wyłącznie dokonywanie korekt in (-) oraz oznaczanie świadczeń do płatności.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 19 stycznia 2010 r.

 • Otwarcie umów w celu sprawozdawania świadczeń zrealizowanych w 2009 r.

  W związku z licznymi prośbami Świadczeniodawców Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż dnia 15 stycznia 2010 roku dokonał zdjęcia blokady z umów we wszystkich rodzajach świadczeń (I i II faza) w celu umożliwienia sprawozdania świadczeń zrealizowanych w 2009 roku. Umowy zostaną otwarte do dnia 19 stycznia 2010 roku, do północy z 19.01.2010 r. na 20.01.2010 r. (godz. 00:00).

  Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 15 stycznia 2010 r.

 • Składanie skarg i wniosków przez pacjentów

  W nawiązaniu do licznych pytań Świadczeniobiorców (pacjentów) dotyczących składania skarg i wniosków, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że zgodnie z § 11 ust. 4 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. (Dz. U. Nr 81, poz. 484), Świadczeniodawca jest zobowiązany do umieszczenia wewnątrz budynku siedziby i jednostek organizacyjnych informacji, dotyczących między innymi trybu składania skarg i wniosków oraz praw pacjenta w widocznym miejscu powinna więc być umieszczona informacja o dniach i godzinach, w których zainteresowany może zgłosić się w sprawach skarg i wniosków.

  Jednocześnie informujemy, iż skargi i wnioski mogą być wnoszone do Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu.

  Miejscem ich składania w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ są:

  Rzecznik Praw Pacjenta
  ul. Podwale Staromiejskie 69
  80-844 Gdańsk
  (pok. Nr 106, tel. 058/ 32-18-636)
  Godziny przyjmowania interesantów: wtorek w godz. 13:00-16:00 i piątek w godz. 13:00-16:00.
  e-mail: rzecznik.praw.pacjenta@nfz-gdansk.pl

  Wydział Spraw Świadczeniobiorców - Dział Skarg i Wniosków Świadczeniobiorców
  ul. Podwale Staromiejskie 69
  80-844 Gdańsk
  (parter pok. nr 1, tel. 058/ 32-18-626, fax. 058/32-18-628)
  bezpłatna infolinia - 058/ 194-88, codziennie w godz. 8:00-16:00
  e-mail: pow@nfz-gdansk.pl

  Delegatura Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
  ul. Poniatowskiego 4
  76-200 Słupsk
  (tel./fax. 059/ 840-03-85, tel. 059/ 840-29-86) codziennie w godz. 8:00-16:00

  Dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
  ul. Marynarki Polskiej 148
  80-865 Gdańsk
  (tel. 058 /75-12-518, fax. 058/ 75-12-516) po wcześniejszym umówieniu spotkania

  Zastępcy Dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
  ul. Marynarki Polskiej 148
  80-865 Gdańsk
  (tel. 058/ 75-12-522, fax. 058/ 75-12-516 ) po wcześniejszym umówieniu spotkania

  Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 14 stycznia 2010 r.

 • Termin całkowitego zamknięcia sprawozdawczości o udzielonych świadczeniach medycznych za 2009 r.

  W nawiązaniu do komunikatu z dnia 10 grudnia 2009 r., dotyczącego złożenia dokumentów rozliczeniowych za 2009 r. informujemy, że ponieważ ostatni dzień sprawozdawczy przypada na niedzielę 10.01.2010 r., całkowite zamknięcie (blokada) sprawozdawczości o udzielonych świadczeniach medycznych nastąpi 11 stycznia 2010 r. o północy.

  Jednocześnie przypominamy, że podstawą wzajemnych rozliczeń za 2009 r. będą dane sprawozdawcze przekazane do ww. terminu.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 8 stycznia 2010 r.

 • Konieczność pilnego wypełnienia wniosku dotyczącego ustalenia kont bankowych na rok 2010 do każdej umowy

  W nawiązaniu do komunikatu z dnia 21.12.2009 r. Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie zwraca się z prośbą o pilne wypełnienie wniosku dotyczącego ustalenia kont bankowych na rok 2010 do każdej umowy. Wnioski składają wszyscy świadczeniodawcy, również ci, których numer konta bankowego nie uległ zmianie.

  Nie przesłanie aktualizacji uniemożliwia wygenerowanie umowy na świadczenia na 2010 rok. (...)

  Uwaga: po wypełnieniu i zaakceptowaniu wniosku należy wybrać ,,Przekaż do OW''.

  Pełna treść komunikatu do pobrania:

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 7 stycznia 2010 r.

 • Pieczęć Świadczeniodawcy z nowym numerem umowy obowiązującej od 01.01.2010 r.

  Narodowy Funduszu Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku informuje, iż Świadczeniodawca, z którym NFZ POW zawarł umowy wieloletnie jest zobowiązany do posługiwania się pieczęcią z nowym numerem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującej od dnia 1 stycznia 2010 r.

  W załączeniu - do pobrania pełna treść komunikatu Pomorskiego OW NFZ zawierająca informację o formacie numerów umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązujących w roku 2010 w poszczególnych rodzajach świadczeń:

  Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 6 stycznia 2010 r.

 • Zasady rozliczania świadczeń we wszystkich rodzajach umów na 2010 r.

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, podstawą do rozliczenia i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek/faktura wraz z raportem statystycznym.

  W związku w powyższym przypominamy, iż zgodnie z § 23 OWU dane zawarte w raporcie statystycznym oraz w rachunku/fakturze powinny być zgodne co do wartości. Powyższa zasada dotyczy również dokumentów korygujących.

  Zwracamy się zatem o uwzględnienie powyższych wytycznych przy wystawianiu dokumentów rozliczeniowych za 2010 r.
  Jednocześnie nadmieniamy, iż dokumenty rozliczeniowe należy składać do POW NFZ po zakończeniu okresu sprawozdawczego, nie później jednak niż do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

  Podpisała: Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 29 grudnia 2009 r.

 • Przedłużenie terminu składania wniosków o renegocjacje warunków umów na 2010 rok.

  W związku z napływającymi od Świadczeniodawców prośbami o przedłużenie wyznaczonego na dzień 18 grudnia 2009 r. terminu składania wniosków aktualizacyjnych o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2010 - Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przesuwa termin złożenia wniosków aktualizacyjnych. W wersji elektronicznej - wszyskie rodzaje świadczeń z wyłączeniem POZ. W przypadku POZ: w wersji elektronicznej wraz z wydrukowaną wersją papierową dokumentacji aktualizacyjnej do dnia 21 grudnia 2009 r.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 18 grudnia 2009 r.

 • Ostateczny termin złożenia dokumentów rozliczeniowych dotyczących udzielonych świadczeń za rok 2009.

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że zgodnie z zapisami §23 załącznika do rozporządzenia MZ z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81 poz. 484):

  Uprzejmie prosimy o zachowanie wskazanych terminów w rozliczeniu świadczeń w ramach umów obowiązujących w 2009r.

  1. 10 stycznia upływa ostateczny termin złożenia dokumentów rozliczeniowych za rok 2009 r. w tym, również za grudzień 2009 roku.
  2. Podstawą wzajemnych rozliczeń, będą dane przekazane do POW NFZ do dnia 10 stycznia 2010 r.
   W związku z tym informujemy, że 10 stycznia 2010 o północy zostanie zablokowana możliwość sprawozdawania zrealizowanych w  okresie 01.01-31.12.2009 dla umów całorocznych oraz 01.07-31.12.2009 dla umów półrocznych, świadczeń zdrowotnych.
  3. Prawo korygowania raportu statystycznego będącego podstawą wystawienia rachunku przysługuje najpóźniej w terminie 45 dni po upływie okresu rozliczeniowego tj. 14 lutego 2010 r. i będzie realizowane na indywidualny wniosek świadczeniodawcy.
  4. Wnioski z tytułu § 20 i 21 OWU dotyczące ostatniego kwartału roku kalendarzowego, należy składać do 15 grudnia 2009r.
   W związku z tym informujemy, że wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 10 grunia 2009 r.

 • Nowe wzory aneksów dot. zmiany rachunku bankowego w rodzaju POZ do umów w roku 2009

  Przypominamy, że numer rachunku bankowego Świadczeniodawcy jest integralną częścią umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawieranej pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ. Zmiana numeru rachunku bankowego świadczeniodawcy jest zmianą treści umowy i jako taka wymaga aneksu do umowy w formie pisemnej, podpisanego przez osobę upoważnioną do reprezentowania świadczeniodawcy.

  Przedstawiamy wzory aneksów do umów w roku 2009 - zmiana dotyczy aneksów w rodzaju POZ:

  Publikacja: Wydział Organizacyjny

  data publikacji: 2 grunia 2009 r.

  • dla świadczeniodawców ,,cywilnych'',
 • Zakres Centralnych Warunków Walidacji sprawozdań za wykonane usługi medyczne

  Pomorski OW NFZ informuje, iż na stronie Centrali NFZ w dniu 19.11.2009 r. opublikowano komunikat w sprawie technicznych warunków walidacji sprawozdań za wykonane usługi medyczne.

  Źródło: Centrala NFZ w Warszawie

  data publikacji: 20 listopada 2009 r.

 • Zalecenia w sprawie sposobu postępowania w związku z przypadkami grypy A(H1-N1)

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku przekazuje zalecenia z dnia 17 listopada 2009 r. Ministra Zdrowia opracowane przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie Chorób Zakaźnych w sprawie sposobu postępowania wobec chorych dotkniętych zakażeniem wirusem A(H1-N1). - do wiadomości i stosowania.

  Treść zaleceń do pobrania:

  Podpisała: Barbara Kawińska, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ; treść komunikatu zmodyfikowana na wniosek Centrali NFZ.

  data publikacji: 18 listopada 2009 r.; aktualizacja: 20 listopada 2009 r.

 • Aneksowanie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych na kolejny okres rozliczeniowy w rodzaju: RTM, PDT i UZD

  W związku z wejściem w życie z dniem 4 listopada 2009 r., ustawy z dnia 25 września 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Pomorski OW NFZ informuje, iż w 2009 r. nie odbędą się postępowania konkursowe w rodzajach świadczeń:

  Umowy w powyższych rodzajach świadczeń będą aneksowane na kolejny okres rozliczeniowy.

  Podpisał: Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 4 listopada 2009 r.

  • ratownictwo medyczne,
  • pomoc doraźna i transport sanitarny,
  • lecznictwo uzdrowiskowe.
 • Aneksowanie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych na kolejny okres rozliczeniowy

  W związku z wejściem w życie z dniem 4 listopada 2009 r., ustawy z dnia 25 września 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Pomorski OW NFZ informuje, iż w 2009 r. nie odbędą się postępowania konkursowe w rodzajach świadczeń:

  Umowy w powyższych rodzajach świadczeń będą aneksowane na kolejny okres rozliczeniowy.

  Jednocześnie informujemy Świadczeniodawców Pomorskiego OW NFZ, iż w rozporządzeniach Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 roku określony został wykaz świadczeń gwarantowanych oraz warunki ich realizacji. Niespełnienie wymaganych warunków realizacji świadczeń przez świadczeniodawcę uniemożliwi aneksowanie umowy, gdyż powyższe akty prawne nie przewidują możliwości zakontraktowania świadczeń w ,,substandardzie'', przy obniżonej cenie.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 4 listopada 2009 r.

  • ambulatoryjna opieka specjalistyczna,
  • leczenie stomatologiczne,
  • rehabilitacja lecznicza,
  • opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień,
  • opieka paliatywna i hospicyjna,
  • świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze,
  • świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie,
  • profilaktyczne programy zdrowotne,
  • podstawowa opieka zdrowotna - w zakresie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w poz.}.
 • Weryfikacja świadczeń sprawozdanych komunikatem I fazy (świadczeń przed rozliczeniem, otwartych) w rodzajach: SPO, OPH, REH i PSY

  W nawiązaniu do poprzednich komunikatów z dni: 18.09.2009, 05.10.2009, 09.10.2009, 15.10.2009, 19.10.2009 oraz 23.10.2009 zamieszczonych na stronie internetowej Pomorskiego OW NFZ, związanych z procesem międzyfazowej weryfikacji danych, Sekcja Monitorowania i Weryfikacji Świadczeń informuje, iż proces automatycznej weryfikacji informacji przesyłanych w 1-ej fazie zostaje rozszerzony na dane zrealizowane w  ramach umowy w rodzajach: SPO, OPH, REH, PSY. Poniżej przedstawiony zostaje schemat rozliczania wykonanych świadczeń (dotyczy rodzajów: AOS, ASDK, PRO, SOK, STM, OPH, SPO, REH, PSY i SZP).

  Pełna treść komunikatu - do pobrania:

  Podpisała: Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 2 listopada 2009 r.

 • Instrukcja uzupełniania danych o zleceniach (skierowaniach) w komunikatach XML

  W związku ze stwierdzanymi błędami w komunikatach XML związanymi z informacjami o zleceniach (skierowaniach) na wykonane świadczenia, przekazujemy krótką instrukcję uzupełniania tych danych.

  Opis tych elementów można znaleźć w zarządzeniu Nr 4/2009/DŚOZ Prezesa NFZ w sprawie określenia szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML dotyczących świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy) oraz rozliczenia świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych, por. załącznik 2.2.4. Element ,,zlecenie'' oraz w rozporządzeniu MZ w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U.08.123.801), por. §3 ust. 12.

  Dla świadczeń planowych i nagłych ze skierowaniem należy przekazywać:

  w przypadku, gdy kierującym jest podmiot będący świadczeniodawcą (typ zlecenia ,,S''):

  w przypadku innego podmiotu uprawnionego do zlecania świadczeń finansowanych ze środków publicznych (typ zlecenia ,,I''):

  Szczególnie częstym błędem jest przekazywanie tylko nazwy instytucji zlecającej (typ zlecenia ,,I'') zamiast numeru REGON i cz. VII kodu resortowego (typ ,,S'') w przypadku, gdy zlecający (kierujący) jest świadczeniodawcą, czyli podmiotem realizującym świadczenia na podstawie umowy z NFZ.

  Podpisał: z up. Wiesław Kusio, Zastępca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 29 października 2009 r.; aktualizacja: 17 listopada 2009 r.

  1. identyfikator zlecenia (o ile występuje, np. nr KUM) oraz datę wystawienia;
  2. identyfikator świadczeniodawcy kierującego i jego komórki organizacyjnej, czyli nr księgi rejestrowej lub pierwsze dziewięć cyfr jego numeru identyfikacyjnego REGON oraz część VII resortowego kodu identyfikacyjnego (ta ostatnia o ile jest nadana);
  3. dane o osobie kierującej (typ personelu - np. lekarz, nr PWZ);
  4. pełną nazwę instytucji zlecającej.
 • Niedopuszczalność odmowy wykonania zabiegu operacyjnego w przypadku braku szczepienia przeciwko WZW typu B

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki przypomina, iż zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2009r. (Dz. Urz. MZ. Nr 3 z dnia 1 kwietnia 2009 r., poz. 15) niedopuszczalne jest odmawianie wykonania zabiegu medycznego związanego z naruszeniem ciągłości tkanek w przypadku braku szczepienia przeciwko WZW typu B.

  Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną winien poinformować pacjenta o szczepieniach zalecanych, niefinansowanych z budżetu Ministra Zdrowia - w tym również o szczepieniu przeciwko WZW typu B.

  Brak szczepienia przeciwko WZW typu B nie może być podstawą do odmowy przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 22 października 2009 r.

 • Weryfikacja świadczeń sprawozdanych komunikatem I fazy (świadczeń przed rozliczeniem, otwartych) w rodzaju AOS i SZP

  W nawiązaniu do poprzednich komunikatów z dni: 18.09.2009, 05.10.2009 oraz 09.10.2009, zamieszczonych na stronie internetowej Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, związanych z procesem międzyfazowej weryfikacji danych, Sekcja Monitorowania i Weryfikacji Świadczeń informuje, iż proces automatycznej weryfikacji informacji przesyłanych w 1-ej fazie zostaje rozszerzony na dane zrealizowane w  ramach umowy w rodzaju SZP. Poniżej przedstawiony zostaje schemat rozliczania wykonanych świadczeń (dotyczy tylko rodzaju AOS i SZP).

  Pełna treść komunikatu - do pobrania:

  Podpisała: Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 15 października 2009 r.

 • Szkolenie dla świadczeniodawców i Lekarzy nt. wirusa HIV i choroby AIDS

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom personelu medycznego z regionu województwa pomorskiego Departament Zdrowia w dniach 15-16 października 2009 r. organizuje, we współpracy z Partnerami (Urzędem Miejskim w Słupsku, Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną oraz Starostwem Powiatowym w Słupsku), wysokospecjalistyczne szkolenie na temat wirusa HIV i choroby AIDS.

  Program szkolenia został tak ułożony, by uczestnicy szkolenia pozyskali najnowszą i obszerną wiedzę z zakresu HIV/AIDS a wśród wykładowców będą osoby, które posiadają dużą wiedzę w temacie oraz są przede wszystkim praktykami.

  Uczestnicy szkolenia uzyskają również punkty edukacyjne (12 punktów). Szkolenie skierowane jest głównie do lekarzy. W szkoleniu mogą wziąć również udział inne osoby wykonujące zawody medyczne (pielęgniarki, psycholodzy).

  Szczegóły w informacji i we wstępnym programie szkolenia - do pobrania:

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 7 października 2009 r.

 • Planowane wdrożenie procesu tzw. międzyfazowej weryfikacji świadczeń

  W związku z planowanym wdrożeniem procesu międzyfazowej weryfikacji świadczeń Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, iż jest w trakcie intensywnych prac związanych z weryfikowaniem świadczeń sprawozdawanych komunikatem I fazy (przed II fazą). Jako pierwszy rodzaj do weryfikacji między fazowej został obrany AOS - ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Dokładny harmonogram pracy loadera oraz miejsce docelowe w którym będą znajdowały się wyniki weryfikacji zostanie przekazany w następnym komunikacie.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 18 września 2009 r.

 • Informator o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

  Świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych - Vademecum 2009:

  Do pobrania w standardzie PDF, odczytywanym m.in za pomocą programu Adobe Acrobat Reader:

  Źródło: Centrala NFZ w Warszawie

  data publikacji: 7 września 2009 r.;

 • Konferencja szkoleniowa ,,Opieka nad ciężarną, noworodkiem i małym dzieckiem''

  W ramach Programu ,,Zdrowie dla Pomorzan 2005-2013'' Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Pomorskim Centrum Zdrowia Publicznego organizuje konferencję szkoleniową ,,Opieka nad ciężarną, noworodkiem i małym dzieckiem''.

  Szczegóły w komunikacie - do pobrania w dwóch formatach (do wyboru):

  Konieczna jest rejestracja uczestników na Konferencję. Termin rejestracji upływa w dniu 15 września 2009 r.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 7 września 2009 r.;

 • Wystawianie dokumentów korygujących do poprzednich okresów rozliczeniowych

  W związku z otrzymywaniem przez Pomorski OW NFZ zwiększonej liczby korekt wystawionych do każdego okresu sprawozdawczego oddzielnie, w przypadku dokumentów korygujących dotyczących kilku okresów sprawozdawczych proponujemy ich wystawianie - do ostatniego miesiąca sprawozdawczego, który podlegał korekcie z uwzględnieniem okresów rozliczeniowych obowiązujących w zawartej umowie. Oznacza to, że w przypadku korygowania danych np. w okresie marzec - lipiec 2009, korekty byłyby wystawiane:

  Wystawianie korekt do każdego z korygowanych miesięcy powoduje znaczący wzrost dokumentów podlegających weryfikacji, co utrudnia zachowanie terminowości ich weryfikacji i zapłaty.

  Podpisała: Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 27 sierpnia 2009 r.

  1. do lipca dla umowy zawartej na rok 2009 z jednym okresem rozliczeniowym,
  2. odpowiednio do czerwca i lipca dla umowy zawartej na rok 2009 z okresami rozliczeniowymi I-VI, VII-XII /np. AOS, wybrane umowy z rodzaju SZP, SZP-R, SZP-C/.
 • Odblokowanie w systemie informatycznym umów w rodzajach: AOS w zakresie: AOS i ASDK oraz w rodzaju SZP w zakresie: SZP, SZP-C, SZP-L za okres I-VI.2009 r.

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 25.08.2009 roku odblokowano w systemie informatycznym umowy w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie: AOS i ASDK oraz w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie: SZP, SZP-C, SZP-L za okres styczeń- czerwiec 2009 rok w celu dokonania rozliczenia za dany okres sprawozdawczy. Umowy zostały odblokowane jedynie dla tych świadczeniodawców, którzy odesłali podpisany aneks w formie papierowej do siedziby POW NFZ przy ul. Marynarki Polskiej 148 Gdańsk.

  Ponowne zablokowanie w/w umów nastąpi w terminie 7 dni od dnia odblokowania.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 25 sierpnia 2009 r.

 • Komunikat z 07.08.2009 r. ws. zmiany zasad postępowania wobec osób zgłaszających się z objawami grypopodobnymi do lekarza

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku przekazuje pismo Minister Zdrowia oraz Krajowych Knsultantów w sprawie ,,Zmiany zasad postępowania wobec osób zgłaszających się z objawami grypopodobnymi do lekarza'' - do wiadomości i stosowania. Publikujemy także ,,Zalecenia, dotyczące pobierania materiałów klinicznych przeznaczonych do badań diagnostycznych w Laboratorium Samodzielnej Pracowni - Krajowego Ośodka ds. Grypy NIZP-PZH''.

  Treść pisma Minister Zdrowia do pobrania:

  Treść Zaleceń dotyczących pobierania materiałów klinicznych do pobrania:

  Podpisał: z up. Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 7 sierpnia 2009 r.

 • Komunikat z 29.07.2009 r. ws. zaleceń dotyczących grypy A/H1N1 - dla lekarzy, organów założycielskich i dyrektorów ZOZ-ów

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku publikuje w załączeniu ,,Informację dla lekarzy, organów założycielskich i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej w sprawie podstawowych zasad postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1'' sporządzoną przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie Chorób Zakaźnych i Minister Zdrowia.

  Treść informacji do pobrania:

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 29 lipca 2009 r.

 • Zablokowanie możliwości spraozdań ze zrealizowanych świadczeń w okresie: 01.01.2009-30.06.2009 w rodzaju AOS (AOS, AOS-KAOS, ASDK) oraz leczenie szpitalne - gdzie obowiązują 2 okresy rozliczeniowe w roku 2009

  W związku z wprowadzeniem dwóch okresów rozliczeniowych (1.01.2009-30.06.2009 oraz 1.07.2009-31.12.2009) w rodzajach: ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS, AOS-KAOS, ASDK) oraz leczenie szpitalne (dotyczy części świadczeniodawców) Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, że zgodnie § 27 ust. 2 Ogólnych warunków o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiące załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ,,Rozliczenie wykonania umowy następuje najpóźniej w terminie 45 dni po upływie okresu rozliczeniowego''.

  W związku z tym informujemy, że 14 sierpnia 2009 roku zostanie zablokowana możliwość sprawozdawania zrealizowanych świadczeń w okresie 1.01.2009-30.06.2009 roku. Świadczenia sprawozdane po tym okresie nie będą brane pod uwagę przez POW NFZ.

  Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z § 23 ust. 3 OWU mają Państwo obowiązek składania dokumentów rozliczeniowych w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.
  W przypadku sprawozdania wszystkich zrealizowanych świadczeń za okres 1.01.2009-30.06.2009 wcześniej niż w terminie do 14 sierpnia 2009 roku prosimy o pisemne poinformowanie POW NFZ.

  Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 3 lipca 2009 r.

 • Rozliczenie środków finansowych przekazanych na podwyżki w roku 2008

  W związku ze zbliżającym się terminem rozliczenia świadczeniodawców z wydatkowania środków finansowych uzyskanych za rok 2008 informujemy, że od 26 czerwca 2009 w ,,Portalu Świadczeniodawcy'' dostępne będzie oświadczenie o wykorzystania środków finansowych przekazanych przez NFZ za rok 2008 r. na wzrost wynagrodzeń. Oświadczenie będzie dostępne w postaci formularza umożliwiającego świadczeniodawcy uzupełnienie wymaganych danych oraz wydrukowanie dokumentu. Dokument należy odesłać do POW NFZ do 30 czerwca. Szczegóły w komunikacie - do pobrania w dwóch formatach (do wyboru):

  Podpisał: z up. Dyrektora Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 17 czerwca 2009 r.;

 • Dwa okresy rozliczeniowe w roku 2009 w rodzajach: AOS i SZP

  Pomorski OW NFZ informuje Świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju:

  że okres rozliczeniowy w w/w umowach kończy się z dniem 30 czerwca 2009 roku, a II półrocze br. jest oddzielnym okresem rozliczeniowym. Nie dotyczy świadczeniodawców, z którymi zawarto umowy na jeden okres rozliczeniowy.

  W związku z powyższym wszelkie nadwykonania i wolne środki z niedowykonań nie skutkują narastającym rozliczeniem w II półroczu br.
  Jednocześnie z uwagi na kończący się okres rozliczeniowy do umów w w/w rodzajach świadczeń, przypominamy o możliwości złożenia wniosków o przesunięcia środków finansowych między zakresami i umowami, zgodnie z §20 i 21 Ogólnych Warunków Umów w terminie: do dnia 15  czerwca 2009 roku.

  Termin ostatecznego rozliczenia I okresu umowy - 14 sierpnia 2009 r. (45 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego) zgodnie z §23 Ogólnych Warunków Umów.

  Podpisał: z up. Dyrektora Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 1 czerwca 2009 r.

  1. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna
  2. Leczenie szpitalne
 • Unieważnienie legitymacji służbowych z Pomorskiego OW NFZ

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku unieważnia następujące legitymacje służbowe o numerach:

  11/014, 11/016, 11/020, 11/030, 11/033, 11/037, 11/047, 11/055, 11/056.

  Podpisał: z up. Dyrektora Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 8 maja 2009 r.

 • Uzupełnienie do komunikatu z 30.04.2009 r. ws. zaleceń dotyczących grypy A/H1N1

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku w uzupełnieniu do komunikatu z dnia 30 kwietnia 2009 r. przekazuje zalecenia Ministra Zdrowia opracowane przez Krajowego Konsultanta ds. Chorób Zakaźnych dotyczące postępowania lekarzy związku z przypadkami grypy A/H1N1 - do wiadomości i stosowania.

  Treść informacji uzupełniającej Minister Zdrowia dla lekarzy, opracowanych przez Krajowego Konsultanta ds. Chorób zakaźnych do pobrania:

  Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 5 maja 2009 r.

 • Zalecenia Minister Zdrowia w związku z przypadkami grypy A/H1N1 - do stosowania dla lekarzy

  Narodowy Fundusz Zdrowia Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku przekazuje zalecenia Ministra Zdrowia opracowane przez Krajowego Konsultanta ds. Chorób Zakaźnych dotyczące podstawowych zasad postępowania lekarzy, organów założycielskich i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej związku z przypadkami grypy A/H1N1 - do wiadomości i stosowania (w załączeniu). Ponadto informujemy, iż komunikat zamieszczony jest również na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Treść zaleceń Minister Zdrowia opracowanych przez Krajowego Konsultanta ds. Chorób zakaźnych do pobrania:

  Podpisał: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 30 kwietnia 2009 r.

 • Ostateczne rozliczenie za 2008 r. umów kontynuowanych

  W celu ostatecznego rozliczenia za 2008r. umów kontynuowanych, przedstawiamy Państwu projekty aneksów, które będą podstawą wzajemnych rozliczeń.

  Wersja A - dotyczy umów, w których:

   

  Wersja B - dotyczy umów w których:

  Wzory projektów aneksów - do pobrania w dwu wersjach:

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 17 lutego 2009 r.

  • zostanie dokonana alokacja do limitu umowy,
  • zostanie dokonana alokacja ponad limit,
  • zostanie rozliczony tylko ponad limit,
  • zostanie dokonana alokacja zmniejszająca,
  • zostanie dokonane zmniejszenie.
  • aneks - wersja A plik PDF odczytywany za pomocą programu Adobe Acrobat Reader,
  • aneks - wersja B plik PDF odczytywany za pomocą programu Adobe Acrobat Reader.
 • Zmiana rachunku bankowego - aneksy do umów w roku 2009

  Przypominamy, że numer rachunku bankowego Świadczeniodawcy jest integralną częścią umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawieranej pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ. Zmiana numeru rachunku bankowego świadczeniodawcy jest zmianą treści umowy i jako taka wymaga aneksu do umowy w formie pisemnej, podpisanego przez osobę upoważnioną do reprezentowania świadczeniodawcy.

  Przedstawiamy wzory aneksów do umów w roku 2009:

  jakie należy wypełnić i wysłać do POW NFZ w razie zmiany numeru rachunku bankowego. Prosimy o zapoznanie się z uwagami (odpowiednio - uwagami dla świadczeniodawców ,,mundurowych'').

  Komunikat zawiera także wzory aneksów dla świadczeniodawców ,,mundurowych''.

  Podpisał: Tadeusz Jędzrejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW iNFZ

  data publikacji: 6 lutego 2009 r.; aktualizacja: 2 grunia 2009 r.

  • dla świadczeniodawców ,,cywilnych'',
  • dla świadczeniodawców ,,mundurowych'',
 • Rozliczenia świadczeń z tytułu OC

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że świadczenia wykonane z tytułu OC, a które do dnia 31 stycznia 2009 roku nie zostały prawidłowo zafakturowane i sprawozdane (faktury VAT oraz faktury korygujące VAT) oraz nie wpłynęły do POW NFZ do dnia 2 lutego 2009, należy zakwalifikować do rozliczenia ze środków pochodzących ze składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu należy zmienić komunikat XML w następujący sposób: świadczenia, którym nadano status z - zapytanie o możliwość rozliczenia z tytułu OC należy wykazać ponownie bez nadawania tego statusu.

  Podpisała: Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFz

  data publikacji: 5 lutego 2009 r.

 • Rozliczenia umów na rok 2009 - dostosowanie do nowej wersji komunikatu XML

  Przypominamy, że Zarządzenie nr 4/2009/DSOZ Prezesa NFZ z 9 stycznia 2009 r. określiło nową wersję komunikatów sprawozdawczych XML, obowiązujących od 1 stycznia 2009 r. Ponadto 30 stycznia Centrala NFZ udostępniła aktualny plik parametryzujący dla JGP, konieczny do wygenerowania i rozliczania umów szpitalnych. Pełne dostosowanie systemu informatycznego Pomorskiego OW NFZ do powyższych zmian nastąpiło 3 lutego po południu. Od tego momentu możliwe jest rozliczanie świadczeń za rok 2009.

  Poza dostosowaniem systemu NFZ konieczne jest dostosowanie systemów używanych przez świadczeniodawców do nowej wersji komunikatu XML, co zapewnić powinni producenci tego oprogramowania.

  Prosimy o sprawdzenie, czy producenci Państwa oprogramowania przygotowali wersję zgodną z Zarządzeniem 4/2009/DSOZ oraz o zainstalowanie nowych wersji na swoich komputerach. Jest to konieczne dla prawidłowego przesyłania sprawozdań i rozliczania świadczeń w roku 2009.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 4 lutego 2009 r.

 • Sprawozdawanie zestawów świadczeń w ramach realizacji umów zawartych na rok 2009

  Na stronie Centrali NFZ ukazał się komunikat dotyczący sprawozdawania zestawów świadczeń w ramach realizacji umów zawartych na rok 2009, które będzie mogło być realizowane dopiero po 31 stycznia 2009.

  Komunikat opublikowany na stronie Centrali NFZ w dniu 31.12.2008 r.

  data publikacji: 23 stycznia 2009 r.

 • Rozliczenie wykonania umowy za rok 2008

  Wydział Ekonomiczno-Finansowy Pomorskiego OW NFZ przypomina, że odpowiednio, zgodnie z § 26 ust. 2 ,,Ogólnych Warunków Umów'' stanowiące załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2005 roku lub § 27 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z dnia 6 maja 2008 roku ,,Rozliczenie wykonania umowy następuje najpóźniej w terminie 45 dni po upływie okresu rozliczeniowego'', tj. do dnia 14.02.2009 r.

  W związku z powyższym informujemy, że termin składania dokumentów rozliczeniowych (rachunki, raporty statystyczne) z wykonania umów za rok 2008 upływa z dniem 31 stycznia 2009 roku, a dokumenty złożone po wskazanym terminie nie będą podlegały weryfikacji.

  Podpisała: Z up. Dyrektora Krystyna Kłosin, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 21 stycznia 2009 r.

 • Ostateczny termin składania faktur za świadczenia udzielone ofiarom wypadków komunikacyjnych

  W związku z wejściem w życie dnia 1 stycznia 2009 r. ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, informujemy, iż ostateczny termin złożenia faktur do Pomorskiego OW NFZ, za świadczenia udzielone ofiarom wypadków komunikacyjnych upływa w dniu 31 stycznia 2009 r.. Dowody księgowe dostarczone po tym terminie nie będą rozliczane. Jednocześnie informujemy o możliwości pobierania plików ze świadczeniami zrealizowanymi z tytułu OC za okres sierpień - październik 2008 r. Pliki można pobrać z następującej lokalizacji:

  Portal Świadczeniodawcy -> Administracja i opcje -> pokaż więcej -> Pobranie plików technicznych NFZ -> Pliki dedykowane -> OC

  Podpisał: Z up. Dyrektora Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych

  data publikacji: 8 stycznia 2009 r.

 • Zmiana numeru konta bankowego Świadczeniodawcy - aneksy do umów w roku 2009

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, iż w przypadku kontynuacji umowy w roku 2009 numer konta bankowego Świadczeniodawcy jest integralną częścią umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

  Zmiana numeru konta bankowego Świadczeniodawcy jest zmianą treści umowy i jako taka wymaga aneksu do umowy w formie pisemnej. Aneks podpisuje osoba upoważniona do reprezentowania Świadczeniodawcy a autentyczność podpisu potwierdza notariusz, radca prawny lub adwokat. Powyższe potwierdzenie nie jest potrzebne w przypadku, gdy osoba upoważniona do reprezentowania Świadczeniodawcy przybędzie osobiście (z dowodem potwierdzającym tożsamość) do siedziby Oddziału i podpisze aneksy do umów w obecności pracownika Oddziału.

  Podpisała: Dorota Pieńkowska, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 18 grudnia 2008 r.

 • Pieczęci Świadczeniodawców z nowym numerem umowy w 2009 r.

  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku informuje, iż świadczeniodawca ma obowiązek posługiwania się wyłącznie nowym numerem umowy obowiązującej od dnia 1 stycznia 2009 r.

  Natomiast, na prośbę Świadczeniodawców Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż Świadczeniodawcy województwa pomorskiego, z którymi Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy wieloletnie na rok 2009, mogą posługiwać się pieczęcią z dotychczasowym numerem umowy obowiązującym w roku 2008 przy:

  Wszelkie dokumenty finansowo-rozliczeniowe za rok 2009 wysyłane do Pomorskiego OW NFZ muszą być opatrzone nowym numerem umowy, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 roku. Forma podania numeru poprzez użycie pieczęci lub oznaczenia w inny sposób zależy od wyboru Świadczeniodawcy.

  Podpisał: Z up. Tadeusz Jędrtzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 16 grudnia 2008 r.

  • wydawaniu skierowań na badania diagnostyczne bądź konsultacje specjalistyczne i/lub leczenie szpitalne,
  • wydawaniu zleceń na zaopatrzenie w przedmiot ortopedyczny i środek pomocniczy.
 • Pieczęć Świadczeniodawcy z nowym numerem umowy obowiązującej od 01.01.2009 r.

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku informuje, iż Świadczeniodawca, z którym Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zawarł umowy wieloletnie jest zobowiązany do posługiwania się pieczęcią z nowym numerem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązującej od dnia 1 stycznia 2009 r.

  W załączeniu - do pobrania pełna treść komunikatu Pomorskiego OW NFZ zawierająca informację o formacie numerów umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obowiązujących w roku 2008 w poszczególnych rodzajach świadczeń:

  Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskigo OW NFZ

  data publikacji: 29 października 2008 r.

 • Zmiana sposobu wskazywania świadczeń do rozliczenia z tytułu OC

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o zmianie w sposobie wskazywania świadczeń do rozliczenia z tytułu OC. Świadczenia, które należy skorygować i wykazać do rozliczenia z tytułu OC będą ukazywały się na Portalu Świadczeniodawcy w cyklu miesięcznym do ostatniego dnia miesiąca.

  Pliki można pobrać z następującej lokalizacji:

  Portal Świadczeniodawcy >> Administracja i opcje >> pokaż więce >> Pobranie plików technicznych NFZ >> Pliki dedykowane >> OC

  Podpisał: Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych

  data publikacji: 22 października 2008 r.

 • Formularz E-112, jak się nim posługiwać - podstawowe informacje

  W związku ze zwiększającą się liczbą formularzy E 112, z którymi przyjeżdżają pacjenci unijni na leczenie planowe do Polski oraz nieumiejętnością posługiwania się nim, Wydział Spraw Świadczeniobiorców przekazuje podstawowe informacje o powyższym formularzu. Powyższą informację opublikowano w dziale ,,Zdrowie w UE''.

  data publikacji: 22 października 2008 r.

 • Zmiana rachunku bankowego - aneksy do umów w roku 2008

  W zwiazku z wprowadzeniem nowej treści umowy we wszystkich rodzajach świadczeń zmienił się zapis w poniższych wzorach aneksów zmieniających numer konta bankowego świadczeniodawcy i tak:

  W pozostałych rodzajach świadczeń zapisy nie zmieniły się.

  W załączeniu publikujemy także wzór dla nowego rodzaju świadczeń AOS-KAOS tj. ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, w zakresie kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z chorobą przewlekłą.

  W przypadku Świadczeniodawców ,,cywilnych'' prosimy o wpisanie we wszystkich wzorach aneksów zmieniających numer konta bankowego osobę do reprezentowania Pomorskiego Oddziału NFZ p. Dyrektor Dorotę Pieńkowską.

  W przypadku Świadczeniodawców ,,mundurowych'' prosimy o wpisanie we wszystkich wzorach aneksów zmieniających numer konta bankowego osobę do reprezentowania Pomorskiego Oddziału NFZ p. Wiesława Kusio - Zastępcę Dyrektora ds. Służb Mundurowych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, działającego na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nr 2/2004 z 16 listopada 2004 r.

  Podpisał: Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds. Służb Mundurowych

  data publikacji: 17 października 2008 r.; aktualizacja: 22 października 2008 r.

  1. w AOS i ASDK - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  2. w SZP-R - w § 1 - zamiast: § 4 ust. 4 ma być: § 4 ust. 3
  3. w PSY - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  4. w REH - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  5. w OPD i OPD-H - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  6. w PRO - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  7. w STM i STM-O - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  8. w RTM - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 5 ma być: § 4 ust. 5
  9. w RTM-N - w § 1 - zamiast: § 5 ust. 3 ma być: § 4 ust. 3
  • dla świadczeniodawców ,,cywilnych'',
  • dla świadczeniodawców ,,mundurowych'',
 • Uprawnienia inwalidów wojennych i wojskowych oraz kombatantów

  Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, iż w związku z nowelizacją ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 ze zm.), która weszła w życie dnia 29 września 2007 r., dodany został artykuł 47 c, a art. 57 ust. 2 pkt 10 uzyskał nowe brzmienie:

  Jednocześnie wyjaśniamy, iż zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. (Dz.U. nr 81 poz. 484) w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, świadczeniodawca jest zobowiązany do przestrzegania praw pacjenta wynikających z obowiązujących przepisów oraz jest zobowiązany do podejmowania i prowadzenia działań mających na celu zapewnienie należytej jakości udzielanych świadczeń.

  Ponadto § 11 pkt 4 ww. rozporządzenia stanowi, iż świadczeniodawca jest zobowiązany do umieszczenia wewnątrz budynków siedziby i jednostek organizacyjnych informacji dotyczących między innymi praw pacjenta. Znajomość ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 ze zm.) jak i Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. (Dz.U. nr 81 poz. 484) oraz ich przestrzeganie obowiązuje wszystkie podmioty w nich wymienione.

  Podpisał: Tadeusz Jędrzejczyk, Z-ca Dyrektora ds. Medycznych Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 24 września 2008 r.

  • Art. 47 c stanowi, iż świadczeniobiorcy posiadający tytuł ,,Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi'' lub ,,Zasłużonego Dawcy Przeszczepu'', inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
  • Art. 57 ust. 2 pkt 10 stanowi, iż ambulatoryjne specjalistyczne świadczenia opieki zdrowotnej mogą być wykonywane bez skierowania na rzecz inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów. Powyższe zmiany zostały ogłoszone w Dz.U. nr 166 poz. 1172 z dnia 14 września 2007 r., a szczegółowa informacja o zakresie tych zmian została przekazana do wiadomości Świadczeniobiorców oraz Świadczeniodawców w dniu 26.10.2007 r. w formie komunikatu umieszczonego na ogólnodostępnej stronie internetowej Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • ,,Portal Potencjału'' - przygotowania do renegocjacji umów i konkursów na rok 2009

  W dziale poświęconym postępowaniom o zawieranie umów na rok 2009 ukazał się ważny komunikat w sprawie przygotowań renegocjacji umów i konkursów ofert. Pierwszym etapem jest uzupełnienie danych w ,,Portalu Potencjału'', przez wszystkich świadczeniodawców i ich podwykonawców.

  data publikacji: 23 września 2008 r.; aktualizacja: 25 września 2008 r.

 • Rozliczanie świadczeń z tytułu OC

  W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi rozliczania świadczeń z tytułu OC POW NFZ wskazuje uproszczony sposób rozliczania w formie elektronicznej.

  Wszystkie świadczenia, które były wysłane z flagą ,,R'' (żądanie rozliczenia z tytułu OC), należy skorygować, tj. usunąć rozliczenie i wprowadzić status z flagą ,,Z'', a następnie należy postępować zgodnie z wyżej wymienioną instrukcją.

  Jednocześnie POW informuje, iż świadczenia rozliczane ryczałtem z tytułu OC, są chwilowo wstrzymane do czasu dodania odpowiednich produktów do umów (w celu rozliczania po kosztach rzeczywistych).

  • Świadczeniodawca w swoim programie informatycznym musi wskazać w komunikacie I fazy do OW NFZ na tym świadczeniu, w elemencie [nfz:oc] w atrybucie [status] wartość ,,Z''.

  • Jeżeli decyzja jest pozytywna, Fundusz przekazuje taką informację świadczeniodawcy za pomocą portalu świadczeniodawcy i dopuszcza rozliczenie tego świadczenia w II fazie jako świadczenie z tytułu OC.

  • Następnie świadczeniodawca przekazuje w komunikacie II fazy to świadczenie do rozliczenia z tytułu OC - również z flagą ,,Z'' (zapytanie do Funduszu).

 • Świadczenia zrealizowane na rzecz uprawnionych do świadczeń z tytułu OC

  W związku z wejściem w życie Zarządzenia nr 18/2008/DSM Prezesa NFZ z 6 marca 2008 r. w sprawie rozliczania kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych ofiarom wypadków komunikacyjnych i roszczeń o zwrot poniesionych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej Pomorski Oddział Wojewódzki informuje, że świadczeniodawcy mają możliwość rozliczenia świadczeń tego rodzaju od 1 października 2007 r.

  Świadczenia zrealizowane na rzecz świadczeniobiorców uprawnionych do świadczeń z tytułu OC powinny być odpowiednio oznaczone - tak, by można je było automatycznie rozpoznać w systemie NFZ. Możliwość zaznaczania w systemie istnieje od 1 stycznia br.

  Szczegóły reguluje Zarządzenie nr 111/2007/DI Prezesa NFZ z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie określenia szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML, dotyczących świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy) oraz rozliczania świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (II fazy), zmienione Zarządzeniem nr 6/2008/DI Prezesa NFZ z dnia 25 stycznia 2008 r.

  Podpisał: Wiesław Kusio, Z-ca Dyrektora ds Służb Mundurowych POW NFZ

  data publikacji: 8 maja 2008 r.; aktualizacja: 9 maja 2008 r.

 • Numery umów w rodzaju PSY i AOS zawartych od 1 maja 2008 r.

  Informujemy, iż świadczeniodawca, z którym Pomorski OW NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ,,obowiązującą od dnia 1 maja 2008 r.'' jest zobowiązany do posługiwania się pieczęcią z nowym numerem umowy wg wzoru:

  Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 30 kwietnia 2008 r.

  • w rodzaju ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (AOS): 11/kod świadczeniodawcy/AOS/08

  • w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (PSY): 11/kod świadczeniodawcy/PSY/08

 • Zasady postępowania lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego w ramach realizacji umów

  W związku z nagminnie napływającymi sygnałami o nie stosowaniu przez niektórych świadczeniodawców lub lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego ,,Zasad postępowania lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego w ramach realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia'', w rodzaju i zakresie właściwym ze względu na przedmiot umowy (vide: załącznik do umowy) - przypominamy, iż każdy świadczeniodawca zobowiązany jest do zapoznania się z ,,Zasadami postępowania lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego'' i stosowania ww. zasad w praktyce zgodnie z zapisami umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dotyczy to wszystkich osób, które:

  ,,Zasady postępowania lekarzy...'' stanowiące załącznik do umowy znajdują się na stronie z materiałami dla POZ, w Zadządzeniu nr 69/2007. Do pobrania:

  Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 28 kwietnia 2008 r.

  • udzielają świadczeń opieki zdrowotnej,
  • udzielają informacji świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w placówce.
  • plik w standardzie PDF odczytywany za pomocą programu Adobe Acrobat Reader
 • Świadczenia na rzecz osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 54 ustawy

  W nawiązaniu do komunikatu z 26 marca dotyczącego zasad obowiązujących w rozliczeniach dotyczących świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (§4 ust. 7, §5 ust. 6 i 6a Zarządzenia nr 69/2007/DSOZ Prezesa NFZ z 25 września 2007 r. z późniejszymi zmianami) przedstawiamy zasady wystawiania rachunków za takie świadczenia.

  Do pobrania pełen tekst komunikatu:

  oraz załączony wzór tabeli:

  Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  data publikacji: 11 kwietnia 2008 r.

 • Wzór aneksu zmieniającego załączniki do umów w roku 2008

  W związku z wprowadzeniem na rok 2008 nowych wzorów załączników do umów, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wprowadza nowe zasady dokonywania zmian w ,,Portalu Świadczeniodawców''. świadczeniodawcy nie drukują załączników do umów tylko pobierają je (tak, jak umowy) z Portalu.

  W sekcji [Umowy na realizację świadczeń] należy wybrać [Pokaż więcej], a następnie [Moje umowy], i dalej w kolejnych oknach:

  W przypadku zaistniałych zmian w wykazach osób udzielających świadczeń i/lub harmonogramach pracy komórek organizacyjnych należy do dnia 10 każdego miesiąca zaktualizować ww. dane poprzez złożenie wniosków w Portalu.

  Przypominamy o wprowadzaniu opisów do wniosków np. zmiana godzin pracy, nowe zatrudnienie itp. Po zatwierdzeniu i zweryfikowaniu danych przez Pomorski OW NFZ do dnia 25 każdego miesiąca załączniki do umów zostaną wygenerowane i umieszczone na Portalu.

  Świadczeniodawcy po wydrukowaniu ww. załączników wypełniają zgodny ze wzorem aneks (osobne wzory dla świadczeniodawców ,,mundurowych'' oraz ,,cywilnych''). Wzory aneksów do pobrania (odczytywane m.in. za pomocą programu MS Word):

  Uwaga

  Pobrany wzór aneksu należy wypełnić elektronicznie (w edytorze wpisać tekst w miejscu kropek) i jako kompletny dokument wydrukować.

  Komplet dokumentów w  formie papierowej w 2 egzemplarzach należy przesłać w ciągu 3 dni do Oddziału do akceptacji przez Dyrektora Pomorskiego OW NFZ.

  Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  Komunikat został uzupełniony o wzór aneksu dla służb mundurowych (08.05.2008).

  data publikacji: 7 kwietnia 2008 r.; aktualizacja: 8 maja 2008 r.

  • w oknie ,,Informacje o umowach'' wybrać kwadracik z literką ,,U'' (szczegóły dotyczące odpowiedniej umowy)
  • w oknie ,,Szczegółowe informacje o umowach'' wybrać [Aneksy]
  • na liście aneksów wybrać [Pobierz pliki]
  • w oknie ,,Załączniki aneksu do umowy'' pobrać zamieszczoen tam pliki
  • dla świadczeniodawców ,,cywilnych'' - plik typu doc;
  • dla świadczeniodawców ,,mundurowych'' - plik typu doc.
 • Świadczenia na rzecz osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 12 pkt 2-4 i 6 ustawy

  Celem usystematyzowania zasad obowiązujących w rozliczeniach dotyczących świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 12 pkt 2-4 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej informujemy, że:

  Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, p.o. Dyrektora Pomorskiego OW NFZ

  Uzuepłenienie do powyższego komunikatu ukazało się 11.04.2008.

  data publikacji: 26 marca 2008 r.

  1. Zgodnie z zapisami umowy dla każdej z kategorii osób wskazanych w art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 12 pkt 2-4 i 6 ustawy należy wystawić odrębny rachunek.

  2. W rachunku należy wskazać podstawę prawną przyjęcia świadczeniobiorcy, odpowiednio:

   1. zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 lub
   2. zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 (ciąża, poród) lub
   3. zgodnie z art. 12 pkt 2 lub
   4. zgodnie z art. 12 pkt 3 lub
   5. zgodnie z art. 12 pkt 4 lub
   6. zgodnie z art. 12 pkt 6.
  3. Rachunek powinien zawierać:

   1. specyfikację rzeczową wykonanych świadczeń, zgodną z planem rzeczowo-finansowym zawartej umowy (w podziale na produkty kontraktowe),
   2. stawki za wykonane świadczenia zgodnie z zawartą umową.
  4. Wraz z rachunkiem należy przedstawić informację o liczbie osób, którym udzielono świadczeń wraz ze wskazaniem właściwej podstawy prawnej przyjęcia świadczeniobiorcy według załączonego wzoru:

  5. Do faktur, które nie zostały wcześniej sfinansowane przez Biuro Rozliczeń Międzynarodowych należy przedstawić oświadczenia stwierdzające ten fakt.

 • Rozliczenie świadczeniodawców z usług medycznych w styczniu oraz w lutym 2008

  POW NFZ wyraża zgodę na przedłużenie terminu dostarczenia sprawozdawczości elektronicznej za styczeń 2008 do dnia 10.03.2008 r. za wyjątkiem umów:

  W przypadku realizacji umów w rodzajach:

  POW NFZ wyraża zgodę na rozliczenie się świadczeniodawców z usług zrealizowanych w lutym 2008 z pominięciem danych elektronicznych - na podstawie rzeczywistego wykonania usług w danym miesiącu z uwzględnieniem limitu określonego w umowie, z terminem uzupełnienia danych elektronicznych za miesiące: styczeń i luty 2008 do dnia 31.03.2008 r.

  data publikacji: 26 lutego 2008 r.

  • w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne, w zakresie programów profilaktyki raka piersi - etap podstawowy oraz etap pogłębionej diagnostyki;
  • za wyjątkiem umów w rodzaju leczenie stomatologiczne;
  • w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, w zakresach: lekarz, pielęgniarka, położna POZ, rozliczanych na podstawie ,,listy świadczeniobiorców''.
  • leczenie szpitalne,
  • ambulatoryjna opieka specjalistyczna
 • Rozliczenie świadczeniodawców z usług medycznych zrealizowanych w styczniu 2008

  Informujemy, iż wobec braku możliwości określenia dokładnego terminu generowania plików umów w wersji elektronicznej na rok 2008, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ wyraża zgodę na rozliczenie się świadczeniodawców z usług zrealizowanych w styczniu 2008 roku z pominięciem danych elektronicznych, na podstawie rzeczywistego wykonania usług w danym miesiącu, z uwzględnieniem limitu określonego w umowie.

  Powyższe dotyczy wszystkich umów z pominięciem rodzaju promocja zdrowia oraz z pominięciem ,,listy świadczeniobiorców'' w zakresach: lekarz, pielęgniarka, położna POZ.

  Termin uzupełnienia sprawozdawczości elektronicznej za styczeń zostaje przedłużony do 29.02.2008 roku. Jednocześnie przypominamy, iż dokumenty muszą zawierać specyfikację świadczeń.

  Zamieszczamy także pismo zastępcy prezesa ds. medycznych w ww. kwestii:

  data publikacji: 31 stycznia 2008 r.; aktualizacja: 4 lutego 2008 r.

 • Podwykonawca na całość zakresu świadczeń - wykaz personelu i sprzętu podwykonawcy

  POW NFZ informuje, że zgodnie z ,,Warunkami postępowania dotyczącymi zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej'' tylko w wypadku podzlecania w całości zakresu świadczeń oferta musi zawierać wykaz personelu z opisem kompetencji oraz wykaz sprzętu podwykonawcy.

  data publikacji: 2 października 2007 r.;

 • Format otwarty - wykaz świadczeniodawców

  Zamieszczamy wykaz świadczeniodawców, którzy pobrali nowe instalacje umożliwiające rozliczanie świadczeń w tzw. formacie otwartym.

  data publikacji: 14 sierpnia 2007 r.;

 • Rozliczanie świadczeń podczas hospitalizacji pacjenta

  Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej Dział Kontraktowania przypomina, że zgodnie z przepisem § 17 ust. 1 "Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne" wprowadzonych Zarządzeniem nr 80/2006 Prezesa NFZ z późniejszymi zmianami, świadczeniodawca do rozliczenia wykazać może tylko jedno świadczenie w trakcie całej hospitalizacji pacjenta. Odstępstwa od tej reguły nie ma również w przypadku przeniesienia pacjenta do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii z innego oddziału szpitalnego. Mając na uwadze powyższe nie ma możliwości łącznego wykazywania i rozliczania świadczeń udzielonych pacjentom w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz innym oddziale szpitalnym.

  data publikacji: 7 sierpnia 2007 r.

 • Zmiana rachunku bankowego - aneksy do umów w roku 2007 (nowa siedziba POW NFZ)

  W związku ze zmianą siedziby POW NFZ modyfikacji uległy nagłówki aneksów bankowych. Wzory aneksów bankowych dla świadczeniodawców:

  Prosimy o zapoznanie się z uwagami.

  Więcej szczegółów podane było po publikacji wzorów aneksów w styczniu.

  data publikacji: 26 lipca 2007 r.

  • świadczeniodawców cywilnych,
  • służb mundurowych.
 • Polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

  Zgodnie z treścią §3 Umowy o Udzielanie Świadczeń Opieki Zdrowotnej oraz § 4 Ogólnych Warunków o Udzielanie Świadczeń Opieki Zdrowotnej prosimy o przesyłanie aktualnych potwierdzonych ,,za zgodność z oryginałem'' kopii polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń.

  data publikacji: 10 stycznia 2007 r.

 • Zasady wprowadzania do Pakietu Świadczeniodawcy dokumentu pacjenta z UE

  Zamieszczamy zasady wprowadzania do Pakietu Świadczeniodawcy dokumentu uprawniającego do świadczeń opieki zdrowotnej pacjenta z UE wraz ze wzorem prawidłowo wystawionej faktury.

  data publikacji: 10 stycznia 2007 r.

 • Rachunki/faktury wystawiane bez wymaganej specyfikacji

  Informujemy, że począwszy od rachunków/faktur złożonych za listopad 2006 r., jak też złożonych po 1.12.2006 r. za wcześniejsze okresy sprawozdawcze, będziemy bezwzględnie przestrzegać wymogu składania tych dokumentów ze specyfikacją.

  Rachunki/faktury złożone bez wymaganej specyfikacji będą pozostawały bez weryfikacji i zapłaty do czasu złożenia stosownej korekty.

  Rachunki/faktury po ponownej weryfikacji będą płacone w terminie do 7 dni od daty złożenia poprawnej korekty, nie wcześniej jednak niż w terminie wynikającym z umowy.

  Do pobrania wzory prawidłowo wystawionych faktur i rachunków - w dwóch formatach (do wyboru):

data publikacji: 7 grudnia 2006 r.

 

 • Zasady cesji umów - informacja archiwalna!

  Świadczeniodawca, który chce dokonać cesji umowy powinien:

  1. wypełnić wniosek o wyrażenie zgody na cesję praw i obowiązków z umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych (1 egzemplarz); wniosek jest do pobrania w dwóch formatach:

  2. załączyć komplet wymaganych dokumentów - opis do pobrania w dwóch formatach:

  3. załączyć wzór umowy przelewu wierzytelności i przejęcia długu (3 egzemplarze umowy cesji oryginalnie wypełnione, podpisane i opieczętowane przez Cedenta i Cesjonariusza - kserokopie nie będą honorowane) - do pobrania w dwóch formatach:

  4. przesłać pełen komplet dokumentów do Dyrektora Oddziału POW NFZ.

Jednocześnie informujemy, że dokonanie cesji jest możliwe tylko na przełomie kwartałów. W związku z powyższym komplet dokumentów wymaganych do cesji należy złożyć miesiąc przed końcem każdego kwartału.

data publikacji: 17 września 2003 r.; data aktualizacji: 3 listopada 2004 r.