Sport i aktywność fizyczna - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

27-03-2024

Promocja zdrowia i profilaktyki poprzez aktywność fizyczną to wspólny cel Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar). Zaplanowaliśmy pierwsze wspólne inicjatywy. Zaczynamy od „Środy z Profilaktyką”, czyli cyklicznej akcji edukacyjnej NFZ.

W tym dniu namawiamy do aktywności fizycznej, jako sposobu na usprawnianie ciała. Ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu czy sport są dla każdego, zarówno osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Przybliżamy także świat zmysłów osób z niepełnosprawnościami.

Aktywność fizyczna a niepełnosprawność

Uprawianie sportu przez osoby z niepełnosprawnościami ma znaczący wpływ na jakość ich życia pod względem kondycji fizycznej, ale wpływa również na sferę psychiczną. Poprawia samopoczucie, rozładowuje stres, jest formą rozrywki i okazją do zawarcia nowych znajomości. Pełni funkcję integracyjną i włączającą. Daje okazję do rywalizacji i pracy nad sobą oraz poprawy swoich wyników. Regularna aktywność fizyczna może także wzmacniać poczucie własnej wartości i pewności siebie. Niepełnosprawność nie powinna więc być ograniczeniem w uprawianiu sportu. Forma aktywności powinna zostać skonsultowana z lekarzem i dostosowana do indywidualnych możliwości, stając się jednocześnie formą rehabilitacji.

 

Świat zmysłów osób z niepełnosprawnościami

Wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. To podstawowe zmysły, które pozwalają człowiekowi odbierać bodźce, umożliwiają zbudowanie sobie wizji świata i funkcjonowanie w nim. Co jednak, gdy jeden z nich nie działa? Zwłaszcza tak podstawowy, jak wzrok? Uważa się, że temu zmysłowi zawdzięczamy dostarczanie ok. 90 proc. informacji.

 

Więcej materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia znajdą Państwo pod linkiem:

Szczegóły:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/sport-i-aktywnosc-fizyczna-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,653.html

Źródło: Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ

Data publikcji: 27 marca 2024 r.

  Wszystkie aktualności