oddziale
Profilaktyka udaru mózgu - Środa z Profilaktyką w OW NFZ
W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” przypominamy o objawach udaru, metodach ochrony naszego mózgu przed udarem oraz w jaki sposób proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka tego poważnego schorzenia.
Według danych NFZ udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych. W 2023 roku zarejestrowano 74,7 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89% stanowiły udary pierwszorazowe. Zabieg trombektomii mechanicznej sprawozdano w 5,5% przypadków.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny przedstawia wartościowy raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu pokazujący kluczowe informacje na temat:
- epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce
- dostępu do leczenia w ostrej fazie choroby
- dostępu do rehabilitacji neurologicznej oraz śmiertelności do roku po zachorowaniu.
Według Raportu liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu obniżyła się o 1,2/10 tys. ludności w 2022 roku w porównaniu do roku 2017. Autorzy Raportu wskazali natomiast zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.
O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu pod linkiem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/profilaktyka-udaru-mozgu-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,632.html
Źródło: Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji
Data publikacji: 30 października 2024 r.
Licznik odwiedzin: 79