Dzień Kobiet z cytologią

06-03-2019

W związku z obchodzonym w najbliższy piątek Dniem Kobiet Pomorski Oddział Wojewódzki  NFZ zaprasza wszystkie panie w wieku od 25 do 59 lat do skorzystania z darmowych badań cytologicznych. 8 marca bez wcześniejszego umawiania się i rejestracji  skorzystać będzie można z badań cytologicznych w Domach Medycznych należących do Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku: „Jagiellońska” – od godziny 8.00 do 14.00, „Kołobrzeska” – od godziny 8.00 do 11.00, „Otomińska” – od godziny 13.00 do 15.00 oraz od godziny 14.00 do 19.00 w Domu Medycznym „Polanki”.

 Rak szyjki macicy jest ósmym pod względem  częstości występowania nowotworem diagnozowanym u kobiet w Polsce. Blisko 1600 Polek umiera rocznie na skutek zachorowania na ten typ nowotworu.

W województwie pomorskim, jak wynika z materiałów statystycznych będących w posiadaniu NFZ, z bezpłatnego programu profilaktyki raka szyjki macicy korzysta rocznie tylko ponad 35 tysięcy pań, co stanowi jedynie niespełna 6 procent uprawnionych kobiet. Łącznie w okresie trzyletnim daje to „zgłaszalność” na Pomorzu na poziomie około 18 procent.

Stosunkowo najlepiej sytuacja przedstawia się w powiecie kwidzyńskim, gdzie wskaźnik procentowy przekracza nieznacznie co roku 10 procent, a zdecydowanie najgorzej jest w powiecie lęborskim, w którym liczba uprawnionych kobiet zgłaszających się na badania nie przekracza w ciągu roku jednego procenta. W Trójmieście w 2018 roku z oferowanej przez NFZ cytologii skorzystało: w Gdyni – 4,72 procent, w Sopocie - 4,99 procent , a w Gdańsku – 6,07 procent pań spełniających kryteria programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ.

A przecież w wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka już we wczesnym okresie choroby, co daje szanse na całkowite wyleczenie.  Z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktycznego finansowanego  przez NFZ panie w wieku od 25 do 59 lat korzystać mogą co 36 miesięcy. Do udziału w programie nie jest wymagane posiadanie skierowania. Pobrania materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego dokonać może zarówno lekarz specjalista ginekolog w jednym z ponad stu gabinetów znajdujących się na obszarze województwa pomorskiego, jak i uprawniona położna podstawowej opieki zdrowotnej.

W załączniku prezentujemy pełną listę miejsc w województwie pomorskim, w których skorzystać można z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka szyjki macicy wykonywanych przez położne.

źródło: Rzecznik Prasowy Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 6 marca 2019 r.

  Wszystkie aktualności