Dla
pacjenta

Dla pacjenta

Sieć szpitali - system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej

07-09-2017 12:35:00

Szanowni Państwo, Drodzy Pacjenci!
Kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz zapewnienie korzystniejszych warunków funkcjonowania szpitali – to główne cele utworzenia sieci szpitali czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), który funkcjonować zacznie w Polsce od 1 października 2017 roku.

Lista szpitali, które znalazły się w sieci w naszym województwie została ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku  27 czerwca. Poniżej prezentujemy Państwu jej uproszczoną wersję z informacjami przydatnymi pacjentom, jak adresy stron internetowych szpitali sieciowych oraz numery telefonów dla pacjentów.

Do pobrania:

Szpitale zakwalifikowano do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. W województwie pomorskim na liście znalazło się:

  • 10 szpitali na poziomie I (Bytów, Człuchów, Kartuzy, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Miastko, Puck, Sztum, Tczew),
  • 4 szpitale na poziomie II (Chojnice, Kościerzyna, Szpital Reumatologiczny w Sopocie, Starogard Gdański),
  • 4 szpitale na poziomie III (Copernicus Gdańsk, Pomorskie Centrum Toksykologii w Gdańsku, Szpitale Pomorskie, Szpital Specjalistyczny w Słupsku),
  • 1 szpital pediatryczny na poziomie VI (Polanki w Gdańsku),
  • 1 szpital pulmonologiczny na poziomie V (Prabuty),
  • 5 szpitali na poziomie VII ogólnopolskim (7 Szpital MW w Gdańsku Oliwie, Szpital MSWiA w Gdańsku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, 115 Szpital Wojskowy w Helu).

Szanowni Państwo! Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka nad pacjentem ma być  kompleksowa i zorganizowana. Szpitale w sieci będą zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą funkcjonować obok szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, dzięki czemu znacząco poprawi się dostęp do tych świadczeń.

Podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 28 czerwca 2017 r.

aktualizacja: 14 lipca 2017 r.

  Wszystkie aktualności